Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Храмова слава на храмот „Св. Вмч. Георгиј“ во Кочани

{artsexylightbox singleImage="images/stories/06-05-22/01.jpg" path="images/stories/06-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Храмова слава на храмот „Св. Вмч. Георгиј“ во Кочани На 06.05.2022 година, Свети великомаченик Георгиј Победоносец - Ѓурѓовден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Св. вмч. Георгиј“ во Кочани, на Литургијата верниот народ се причести со Телото и Крвта Христова, а Митрополитот одржа содржајна беседа. По литургијата Митрополитот Брегалнички г. Иларион
image

Храмова слава на храмот „Св. Вмч. Георгиј“ во Кочани

На 06.05.2022 година, Свети великомаченик Георгиј Победоносец - Ѓурѓовден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Св. вмч. Георгиј“ во Кочани, на Литургијата верниот народ се причести со Телото и Крвта Христова, а Митрополитот одржа содржајна беседа. По литургијата Митрополитот Брегалнички г. Иларион

го благослови и пресече празничниот леб и изврши мал водосвет.

 

 

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: