Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Осветување на црквата „Св. Атанасиј“ во Богданци

Осветување на црквата „Св. Атанасиј“ во Богданци (17.11.2021 11:40)

На 14 ноември 2021 година, на денот кога Светата Православна Црква ги празнува светите бесребреници Козма и Дамјан, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар во сослужение со надлежниот Митрополит Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Европски г. Пимен, Митрополитот Брегалнички г. Иларион и викарниот Епископ Стобиски г. Јаков, ја освети црквата „Св. Атанасиј Велики“, во Богданци. По чинот на oсветувањето беше отслужена Божествена Литургија.

 

 

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: