†МПЦ-ОА »

Објави од службените интернет страни на одделни МПЦ-ОА епархии и установи.
 • Источен петок - Балаклија

  Posted 2021-05-07 14:27:00 by: Сард

  Источен петок - Балаклија    Балаклија, односно Источeн Петок е денот што духовно го обединува градот Велес и неговите жители. Овој ден се прославува како слава на градот Велес, при што центарот на празнувањето е манастирскиот комплекс „Св. Димитриј“ и околните цркви „Св. Петка“ и „Св. Никола“. Во манастирот „Св. Димитриј“, во предвечерјето на празникот се отслужи Вечерна Богослужба, а на самиот ден се отслужи Света Божествена Литургија. ...

  Comments: 0   View more...

 • „Св. вмч. Ѓорѓи“ - Мала Речица Тетово

  Posted 2021-05-07 14:26:39 by: Сард

  На 06.05.2021година, денот кога го прославуваме споменот на светиот великомаченик, Чудотворец и победоносец Ѓорѓи, во манастирот „Св. вмч. Ѓорѓи“ - Мала Речица Тетово , беше отслужена света литургија од архерејскиот намесник протоереј-стафрофор Мирко Станковски. По литургијата митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф ги благослови кумските ...

  Comments: 0   View more...

 • Литургија во Марена

  Posted 2021-05-07 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/07-05-21/1.jpg" path="images/stories/07-05-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Литургија во Марена На 07.05.2021, во петокот од Светлата седмица кога си спомнуваме за чудата на Животворниот извор на Мајката Божја во Цариград – Балаклија, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички гоподин Иларион ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија во Петок од Светлата Седмица – Источен Петок (Балаклија)

  Posted 2021-05-07 11:07:47 by: Сард

  На 07.05.2021 год., Петок од Светлата Седмица – Источен Петок, празник востановен заради чудата што се случувале на изворот покрај храмот „Животоносен источник“ (кој бил посветен на Пресвета Богородица, а се наоѓал во Балаклија,... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Велигденско обраќање на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

  Posted 2021-05-07 00:06:34 by: Сард

  Велигденско обраќање на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (30.04.2021 11:24) Велигден, денот на Христовото воскресение, е празник на животот и настан што ја промени историјата на светот. Воскреснатиот Господ е почеток и крај, и под небото нема друго име со кое би можеле да се спасиме. Оттаму Христовото “. Затоа, животот на секој христијанин, треба постојано да се напојува и да се храни од верата во славното Христово Воскресение. И тој неповторлив настан не треба да се доживува како празнување заради празнување, туку треба да биде вистинско сведочење, со учество во сеспасителната победа на Животот над смртта. Живееме во време со постојани искушенија. А како и сиот свет, и ние се соочуваме со здравствени проблеми – со ширењето на заразната болест, кое продре во сите сегменти од живеењето. Затоа татковски повикувавме и повикуваме на трпеливо прифаќање и на спроведување на предвидените мерки, на претпазливо чување на своето и на здравјето на другите, како и навремено примање на соодветни лекарства и вакцини. Исто така, потребно е да се оддадеме и на ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-05-06 18:00:58 by: Сард

  „Господи, жените мироносици трчаа кон гробот да Те видат Тебе - Христа, Кој заради нас пострада. И, кога пристигнаа, најдоа ангел седнат на каменот од страв тргнат, и повика кон нив, велејќи: Воскресна Господ! Кажете им на учениците дека воскресна од мртвите Оној Кој ги спасува душите наши“ (хвалитна стихира на Утрена во Светли Четврток).   На 06.05.2021 година, во Четвртокот од Светлата седмица и на празникот на св. вмч. Ѓорѓи - Ѓурѓовден, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Димче Ѓорѓиески и Игор Никовски, свештениците Горан Ставрески, Ѓорѓи Блажевски и Љупчо Бакрачески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Васил Михајлоски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Водосвет во Светла седмица и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со ...

  Comments: 0   View more...

 • Литургиска прослава на свети Георгиј Победоносец

  Posted 2021-05-06 17:15:31 by: Сард

  Денес, на 06.05.2021 година, Светол четврток и воедно ден во кој Црквата го прославува споменот на светиот великомаченик Георгиј Победоносец, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на Божествена литургија во манастирот посветен на светиот Георгиј во населба Кривидол.         ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба во Петок од Светлата Седмица – Источен Петок (Балаклија)

  Posted 2021-05-06 17:05:46 by: Сард

  На 06.05.2021 год., Петок од Светлата Седмица – Источен Петок, празник востановен заради чудата што се случувале на изворот покрај храмот „Животоносен источник“ (кој бил посветен на Пресвета Богородица, а се наоѓал во Балаклија,... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба во Петок од Светлата Седмица – Источен Петок Балаклија

  Posted 2021-05-06 17:05:46 by: Сард

  На 06.05.2021 год., Петок од Светлата Седмица – Источен Петок, празник востановен заради чудата што се случувале на изворот кој се наоѓал покрај храмот „Животоносен источник“ (кој бил посветен на Пресвета Богородица, а... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија за празникот на св. великомаченик Георгиј Победоносец, Ѓурѓовден

  Posted 2021-05-06 14:50:09 by: Сард

  На 06.05.2021 год., празник на св. великомаченик Георгиј Победоносец (Ѓурѓовден), Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во манастирот на Свети великомаченик Георгиј, во нас. Биљановце, Куманово. На Светата Литургија верниот народ се... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Св. вмч. Георгиј - Ѓурѓовден

  Posted 2021-05-06 14:00:31 by: Сард

     На празникот на Светиот великомаченик Георгиј - Ѓурѓовден, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на овој светител во населбата Отовица, во Велес. На Литургијата сослужуваа свештеници од велешкото намесништво на епархијата. Светиот великомаченик Георгиј    вој славен и победоносен светител беше роден во Кападокија од богати и благочестиви родители. Татко му пострада за Христа, а мајка му се пресели во Палестина. Кога порасна, Георгиј отиде во војска и во својата дваесетта година го стекна чинот трибун и како таков служеше при царот Диоклецијан. Кога овој цар започна страшно гонење на христијаните, Георгиј истапи пред него и одважно исповеда дека е христијанин. Царот го фрли во затвор, па нареди нозете да му ги стават во клади, а на градите да му положат тежок камен. Потоа нареди и го врзаа на тркало под кое имаше штици со големи клинци и така го вртеа додека целото тело не му се направи една голема рана. По ова го закопа во ров, така што надвор од земјата му беше само главата и го остави во ровот три дена и три ...

  Comments: 0   View more...

 • 3 ден Велигден

  Posted 2021-05-06 14:00:10 by: Сард

  Comments: 0   View more...

 • Литургија во Ораовица

  Posted 2021-05-06 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/06-05-21/01.jpg" path="images/stories/06-05-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Литургија во Ораовица На 06.05.2021 кога Светата Православна Црква го чествува споменот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоноец во манастирот посветен на овој голем светител во село Ораовица – Радовиш, Неговото ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна за празникот на св. великомаченик Георгиј Победоносец

  Posted 2021-05-05 19:55:35 by: Сард

  На 05.05.2021 год., Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше празнична Вечерна богослужба во манастирот на Свети великомаченик Георгиј, во с. Дељадровце, Куманово. ...

  Comments: 0   View more...

 • Освет на бензинска пумпа во Пробиштип

  Posted 2021-05-05 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/05-05-21/01.jpg" path="images/stories/05-05-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Освет на бензинска пумпа во Пробиштип На 05.05.2021 год. – среда од светлата седмица, Неговото Виокопреовештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници од Брегалничката епархија го изврши ...

  Comments: 0   View more...

 • Втор ден Велигден

  Posted 2021-05-05 12:02:38 by: Сард

  Втор ден Велигден     На вториот ден од Воскресението Христово (Светол Понеделник), Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена литургија во црквата „Св. Петка“ во Кавадарци. ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба - Второ Воскресение

  Posted 2021-05-05 12:02:38 by: Сард

  Вечерна богослужба - Второ Воскресение    Во светата и велика Недела на Пасха, во соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“, беше отслужена Вечерна богослужба - Второ Христово Воскресение, на која беше прочитано дел од Евангелието на повеќе јазици. На богослужбата чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел. ...

  Comments: 0   View more...

 • Велигденско послание

  Posted 2021-05-05 04:04:58 by: Сард

    - † СТЕФАН - ПО МИЛОСТА БОЖЈА, - АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, - ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, - ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, - МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА - МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, - А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, - ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, - ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И - ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ - - ХРИСТОС ВОСКРЕСE!   Во светот ќе имате маки; - само не бојте се, - зашто Јас го победив светот   Возљубени празникољупци,Велигден, денот на Христовото воскресение, е празник на животот и настан што ја промени историјата на светот. Воскреснатиот Господ е почеток и крај, и под небото нема друго име со кое би можеле да се спасиме. Така и оваа година, минувајќи низ времето на Светата Четириесетница преку подвигот на постот и молитвата, и потсетувајќи се на сè што Господ поднесе во деновите на страданијата, се удостоивме да навлеземе во ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштение

  Posted 2021-05-05 04:04:58 by: Сард

  Соопштение (28.04.2021 14:57) Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, имајќи ја предвид епидемиолошка состојба во нашата држава, а во пресрет на Велигден и Велигденските празници, како и досега, го повикува верниот народ на одговорност и почитување на зададените мерки од здравствените власти. Воедно, ги известуваме верниците дека МПЦ-ОА, во претстојниот период на Страсната недела, кој изобилува со богослуженија, во храмовите и манастирите ќе бидат воведени и спроведувани следните мерки: – Ќе бидат определени лица кои ќе се грижи за задолжително носење заштитни маски внатре и надвор од храмовите и за држење на пропишаното растојание; – Каде што има услови, литургиите ќе бидат служени на отворено; – Каде што има услови, ќе се воспостави посебен влез и посебен излез од храмот.   Добро Воскресение.   ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-05-04 20:05:42 by: Сард

  „Владико Човекољупче, во Твојата светлина ќе ја видиме Светлината, зашто си воскреснал од мртвите, на родот човечки дарувајќи му спасение, за да Те прославува сето создание, Тебе - единствениот бесгрешен: помилуј нѐ“ (хвалитна стихира на Утрена во вторник од Светла седмица).   На 04.05.2021 година, во Вторникот од Светлата седмица - Тред ден Велигден, во храмот „Св. Петар и Павле“ во Кичево, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, протоерејот Стевчо Тошевски, свештениците Ристо Камбуроски, Александар Матески и Александар Крстаноски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Васил ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Струмица

  Posted 2021-05-04 20:05:20 by: Сард

  Христос ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија во Вторник од Светлата Седмица

  Posted 2021-05-04 12:33:37 by: Сард

  На 04.05.2021 год., Вторник од Светлата Седмица, Неговото високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во храмот на Свети Јован Крстител, во Кратово. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови ...

  Comments: 0   View more...

 • Трет ден Велигден во Радовиш

  Posted 2021-05-04 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/04-05-21/02.jpg" path="images/stories/04-05-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Трет ден Велигден во Радовиш На 04.05.2021 год. – трет ден Велигден, Неговото Високопреосвештентво Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници од Радовиш во соборниот храм „Св. Троица“ отслужи Света Архиерејска ...

  Comments: 0   View more...

 • Посета на вечното почивалиште на Гоце Делчев

  Posted 2021-05-04 11:36:02 by: Сард

  На 04.05.2021 година, а по повод одбележувањето на 118-тата година од упокојувањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, го посети неговото вечното почивалиште во дворот на храмот „Вознесение Христово“ – Свети Спас.   ...

  Comments: 0   View more...

 • Трет ден Велигден во храмот Света Петка во Црниче

  Posted 2021-05-04 11:18:36 by: Сард

  На 04.05.2021 година – третиот ден од Велигден, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, отслужи  Златоустова литургија во храмот „Света Петка“ во скопската населба Црниче.     ...

  Comments: 0   View more...