†Храм »

Објави од интернет страни на цркви и манастири.
 • На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

  Posted 2021-05-07 04:03:35 by: Миле Миланоски

  08/04/2021 ... Но и денес, како што можеби разбравте, Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогшна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос – свештенослужеше во свети Јован на улицата Булиагмени, во мала црквичка, пред да се направи големиот храм кој што е денес. Беше еден прост отец кој што секоја ноќ правеше бдение, даваше сé како милостина, постеше и се молеше и служеше секој ...

  Comments: 0   View more...

 • ВЕЛИКИ

  Posted 2021-05-06 04:00:06 by: Миле Миланоски

  Comments: 0   View more...

 • За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис I дел

  Posted 2021-05-05 02:01:02 by: Миле Миланоски

  30/03/2021            Прославуваме, како што знаете, денес, втора недела на постите, слава на светиот Григориј Палама, архиепископ Солунски, чудотворец. Црквата денес ни определи да се извршува споменот на светиот Григориј Палама, како денес да е втора Недела на Православието – зашто светиот Григориј од 14 век – светогорец на почетокот монах и еромонах, и потоа архиепископ Солунски – ги зацврсти Православната вера, Православната вистина и Православниот живот. Многу големо е значењето на свети Григориј Палама за запазување, како што кажав на Православната вера и Православниот живот. Три се главните карактеристики на учењето на свети Григориј Палама со кое се утврди вистината на Црквата ни.     Првиот момент е дека човекот, Христијанин, е возможно во својот живот да го прими искуството на Благодатта Божја. Зашто западните, еретиците, како Варлаам што доаѓаше од запад и беше филозоф и не беше Православен, ја порекнуваа оваа вистина и велеа дека Христијаниниот не може да го прими искуството на Благодатта Божја. Велеа дека човекот само умствено, ...

  Comments: 0   View more...

 • Воскреснатиот Христос, сопатник во нашиот живот

  Posted 2021-05-04 17:29:19 by: Сард

  Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител, за трет ден Пасха, изговорено во соборниот храм на Манастирот на Пресвета Богородица – Пречиста, по читањето на Светото Евангелие, 4 мај 2021 л. Г. Христос воскресе! Господ Исус Христос, мили мои, Чиешто Воскресение од мртвите го славиме во оваа света и The post Воскреснатиот Христос, сопатник во нашиот живот first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Светата Пасха, просвештение на верните

  Posted 2021-05-03 18:05:00 by: Сард

  Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за Света Пасха 2021 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили браќа и сестри во Христа воскреснатиот, И во овие неблагопријатни времиња Божјата човекољубива Промисла нè удостои да ја славиме Светата Пасха, преминот „од смртта кон животот The post Светата Пасха, просвештение на верните first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Толкување на Исусовата молитва - Свети Марко Евгеник Ефески

  Posted 2021-05-03 00:00:28 by: Миле Миланоски

  19/04/2021 Беседа за зборовите кои се произнесуваат во молитвата - „Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј ме„   Не е наше да зборуваме за тоа колкава е силата на оваа молитва, што сé им дарува на оние кои ја употребуваат и во какви личности ги изградува. Значи, божествените зборови на оваа молитва ги изнесуваат во почетокот свештените Отци наши (Макариј, Дијадох, Варсануфиј ...), но, не ги смислија сами од себе, ниту по свој ум, туку одозгора зедоа за себе почеток, односно од самото Божествено Писмо и од тројцата врховни апостоли Христови. Подобро кажано, ги примија и ни ги предадоа нам, како некое наследство кое им слезе одозгора – од Отецот Небесен. Оние коишто не можат од искуството да научат, од овој текст ќе им биде јасна и очигледна божественоста на таа свештена молитва, како и тоа дека почива на пророштва. Ние, имено, веруваме дека Христос преку божествени пророштва и духовни откровенија и гласови Божји им даде што да напишат и да кажат. Еве веднаш пребожествениот Павле, како од трето небо да ни довикува: „Никој не може да каже дека Исус ...

  Comments: 0   View more...

 • ВЕЧЕРВА

  Posted 2021-05-02 16:01:21 by: Миле Миланоски

  02/05/2021 Ќе се собереме - од краиштата на сите времиња - погледи ќе си размениме - во вечер која утро ќе дочека. Заедно - опашани со ограда - во круг околу Чесна Трпеза - љубовно заробени од Света Литургија. Ајде, ајде повикани - браќа и сестри, ктитори - и сите вие од минато христијани - спомнати на сите четири страни - во молитви на ѕидови од Храмот испишани. Торжествено да си спомнеме - за молби осветени, исполнети – - сите Едно да сме - во овие Воскресни мигови. Небо отвори се, - Храму подигни се, - Огну Небесен посети нѐ, - во срца наши распали се. Мисла чиста - застанала на уста човечка, - виор од срце излегува на површина - се шири по цела вселена - Христос Воскресе !                        Од поезијата Манастирски води на сестринството на манастирот   ...

  Comments: 0   View more...

 • Патријаршиско послание за Света Пасха 2021

  Posted 2021-04-30 18:22:53 by: Сард

  † ВАРТОЛОМЕЈпо милоста БожјаАрхиепископ на Константинопол – Нов Рими Вселенски Патријархдо сета полнота на Црквата, благодат, мир и милостод славно воскреснатиот Христос Откако ја исполнивме душеполезната Четириесетница и се поклонивме на Страдањата и на Крстот Господов, еве, стоиме денес како причесници на славното Негово Воскресение, осветлени од празникот и извикувајќи ја со неискажлива радост спасителната The post Патријаршиско послание за Света Пасха 2021 first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Тајната Вечера – востановување на Царството Божјо на земјата

  Posted 2021-04-29 17:04:26 by: Сард

  Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител, за Велик Четврток, изговорено на Светата Василиева Литургија, по читањето на Светото Евангелие, на 29 април 2021 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, и оваа година, по милоста Божја, се удостоивме да го видиме и The post Тајната Вечера – востановување на Царството Божјо на земјата first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Царот на срцата наши

  Posted 2021-04-25 15:12:51 by: Сард

  Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за празникот Цветници, изговорено на Литургијата по читањето на Светото Евангелие, на 25 април 2021 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, во вистина и слава, се исполнува сето она што било пророкувано за доаѓањето на Месијата, The post Царот на срцата наши first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Каменот на Лазар

  Posted 2021-04-24 14:36:42 by: Сард

  Свештеник Јани Мулев Од нашата вера и односот со Бог зависи односот кон луѓето, кон животот и смртта, кон сѐ што нѐ опкружува. Колку сме подалеку од Бог, толку сите тие односи се ладни или искривени. Свештениците се пастири и богослужители и духовници и просветители. Во нивната пастирска служба често се соочуваат со луѓе кои... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Како да достигнам совршенство?

  Posted 2021-04-22 16:29:05 by: Сард

  Една девственичка отиде кај авва Памво и го праша? – Авво, јас постам многу, и јадам еднаш во седум денови. Правам и други подвизи. Го знам напамет Стариот и Новиот Завет. Што уште ми недостасува да направам, та да стигнам до совршенство? Мудриот старец ѝ рече: – Чедо мое, кога некој те пцуе, понижува, ти... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Покајанието како љубов – Примерот со Св. Марија Египетска

  Posted 2021-04-14 17:37:28 by: Сард

  Насловот, можеби, некако зачудува или остава многу прашалници. Сме навикнале да зборуваме за покајанието и за него имаме прочитано многу. Исто така, сме слушале и читале многу за љубовта. Два многу значајни термини, две многу важни реалности во нашиот духовен живот. Како тие два термина можат да сопостојат во еден наслов и тоа формулиран на The post Покајанието како љубов – Примерот со Св. Марија Египетска first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • За расудувањето – свети Нектариј Егински

  Posted 2021-04-13 18:26:38 by: Сард

  Ви препорачувам во сѐ да имате расудување и размислување. Да ги избегнувате крајностите. Строгоста треба да е според мерката на добродетелите. Оној кој нема големи добродетели, а се натпреварува со совршените, сакајќи да живее строго, како светите подвижници, таквиот е во опасност да се погордее и да падне (во грев). Затоа да чекорите со расудување... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Како да влеземе во Божјата логика – III дел

  Posted 2021-04-08 17:16:00 by: Сард

  Во Светото Писмо и во животот на Црквата и во целата содржина на верата, има многу работи кои што не можат да се сфатат со резонирање. Едноставно не можат да бидат согледани на таков начин. Тоа е исто како да се обидуваш да влезеш во некој простор преку бетонски ѕид. Ако се втурнеме во ѕидот, The post Како да влеземе во Божјата логика – III дел first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Богородица, Татковина на вечно живите

  Posted 2021-04-07 18:40:47 by: Сард

  Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на сеноќното бдение за празникот Благовештение, по читањето на Светото Евангелие на Божествената Евхаристија Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Денес, мили мои, славиме навистина голем празник, истовремено и Господов и Богородичен. Го славиме „почетокот на нашето спасение“, The post Богородица, Татковина на вечно живите first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Духовното раководство како служба на помирување меѓу човекот и Бог – I дел

  Posted 2021-04-06 16:35:29 by: Сард

  Во Стариот Завет, Христос е пророчки најавен како „Отец на идниот век“ (Ис 9,6) од Неговите неизглаголиви „наследници“ (Ис 53, 8). /Кој може да зборува за Неговите наследници, не само за Неговите небесни, туку и за Неговите земни наследници? / Преку Неговите неискажливи „наследници“, Тој дојде и ни зборуваше за творечките и животодавни слова на The post Духовното раководство како служба на помирување меѓу човекот и Бог – I дел first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Крстот, патоказ на христијанскиот живот

  Posted 2021-04-04 15:53:07 by: Сард

  Слово на Неговото Богољубие, Епископот Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Светата Литургија во Крстопоклоната недела, по читањето на Светото Евангелие Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Да Му благодариме на Бога, мили мои, што и годинава, која како и минатата е преполна со искушенија – во најголема The post Крстот, патоказ на христијанскиот живот first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Разлика помеѓу суштината и енергијата Божја

  Posted 2021-03-28 14:18:29 by: Сард

  Митрополит Гортински г. Јеремија Православната догматика говорејќи за Бога прави разлика помеѓу Суштината и Енергијата во Бога. Овој догмат е многу сериозен и во ова повторно се разликуваме од папистите, кои не ја прават оваа разлика во Бога. Тие Го прифаќаат Бога само како Суштина. Но Суштината Божја е несфатлива и невидлива. Тогаш, како Христос... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Како да се чувам од лошите помисли кои ми доаѓаат во умот?

  Posted 2021-03-24 18:28:32 by: Сард

  Одговор од отец Рафаил Нојка: Не можеш да се запазиш! Сето она што го нарекуваме заповеди Божји, сето она што ни изгледа тешко, не е просто тешко: туку е невозможно! Кога се чувствуваш безнадежен, кога доаѓаш до точката да речеш: „Ќе успеам ли и јас во тоа?“, твојата природа признава дека „тоа“ не е наше,... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Што е тоа петолебие

  Posted 2021-03-18 19:14:06 by: Сард

  Во текот на Великиот пост, во петоците кога се чита Акатистот на Пресвета Богородица, верниците носат петолебие (пет лепчиња), вино, масло и пченица за благослов на семејството, градот и државата. Светите отци за Петолебието велат: „Овој, пак, благословен леб има разни дарови, ја прекинува температурата, кога се прима со вода, ја прогонува секоја ужасна слабост,... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Неразумно ревнување

  Posted 2021-01-21 16:58:01 by: Сард

  Јеромонах Јона Пафхузен (Авторот денес е Митрополит во Америка) Прекумерната надворешна побожност, лажното смирение, преокупираноста со озборување и со „горливи прашања“ од животот на Црквата, осудување на луѓето поради нивната побожност или став, потполна убеденост во тоа дека „единствено ние знаеме како треба да се прават работите“ и што е можеби најопасно од сѐ, идолатрија... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Верата која поместува планини

  Posted 2021-01-15 16:02:26 by: Сард

  Во јуни 2018 година во Грција се случи една сообраќајна несреќа и оваа вест го обиколи сиот свет, особено православните медиуми. Но, по што беше толку посебна оваа несреќа? Животот го изгуби Марија Хаџитанаси, 43-годишна мајка на 10 деца, од кои најголемото имаше 22 години, а најмалото само 2 месеци! Кога се рашири оваа вест,... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Болеста како дар во животот на св. Никифор Лепрозниот

  Posted 2021-01-04 15:36:32 by: Сард

  Пред неколку години (2012 год.), од страна на Цариградската патријаршија, преподобниот Никифор беше впишан во диптихот на светители на Светата православна црква. Токму 4 јануари е одреден за ден, во кој ќе се слави неговиот спомен. Но кој всушност е свети Никифор Лепрозниот? Преподобниот бил ученик на свети Антим Хиоски. Благодарение на неговата духовна поткрепа,... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...