МПЦ-ОА - Тетовско Гостиварска Епархија »

 • Бигорски соборно го слави својот моќен Застапник, Свети Јова...

  Posted 2022-09-19 08:40:30 by: Сард

  Како достојно да го пофалиме оној кого самата уста Господова го прослави? Како животот што денес се крунисува со славна смрт да добие достојна чест? Житието Претечево се издигнува високо над нашите обични човечки очи во пределите ангелски, бидејќи пред нас стои земен ангел, најголем помеѓу родените од жена, чиешто раѓање беше најавено од Архангелот, чијашто рака се удостои да се спушти на главата на ...

  Comments: 0   View more...

 • Призив на Св.дух за почеток на новата учебна година

  Posted 2022-09-19 08:40:30 by: Сард

  04.08.2022 Во параклисот на Македонската Православна Богословијата св.Климент Охридски - Драчево се богослужеше света архиерејска литургија и призив на Св.дух за почеток на новата учебна година на која  чиноначалствуваше Митрополитот  Повардарски г. Агатангел, кој е воедно и ректор на Богословијата, во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф. Овој чин се извршува за просветување и очистување на срцата и умовите на богословите за да можат преку подвижнички живот и со Божја помош да ја совладаат науката над науките и да дојдат до Богопознание.      - Со благослов на митрополитот и ректор на МПБ г.Агатангел  поздравно слово произнесе митрополититот г.Јосиф кој ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија на празникот на св. Јоаким Осоговски – манас...

  Posted 2022-09-19 08:40:30 by: Сард

  На 29.08.2022 год., кога го славиме споменот на свети Јоаким Осоговски и Пренесувањето на неракотворниот образ (убрус) на Господ Исус Христос, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј во сослужение со епископот Врањски г. Пахомиј и со митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф, митрополитот г. Јосиф и епископот Стобиски г. Јаков, служеше Света Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски, во Крива Паланка. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. превземено од ...

  Comments: 0   View more...

 • Успението на Пресветата Владичица наша Богородица

  Posted 2022-09-19 08:40:30 by: Сард

  На светлиот ден на Успението на Пресветата Владичица наша Богородица, на 28.08.2022 година, во храмот Успение на Пресвета Богородица - Лешочки манастир беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот г.Јосиф се обрати кон верен народ со пригодна беседа која може да ја прочитате ...

  Comments: 0   View more...

 • Празникот на сесветото преселување на Скинијата на Животот

  Posted 2022-08-28 18:02:13 by: Сард

  27.08.2022 - Празникот на сесветото преселување на Скинијата на Животот, Мајката Божја, беше свечено и торжествено прославен и оваа година, а централната прослава во нашата епархија беше во храмот Успение на Пресвета Богородица -Лешочки манастир . Празнувањата започнаа во вечерните часови на 27 август, со празнична Вечерна богослужба, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на протоереј-ставрофор Мирко Станковски,протоереј Марјанчо Мадевски,протоереј Жарко Мицковски,протоереј Александар Стојановски,ереј Велјанчо Огненовски и ѓакон Илија ...

  Comments: 0   View more...

 • Десета недела по Педесетница

  Posted 2022-08-28 18:02:13 by: Сард

  На 21.08.2022 г.-Во десетата недела по Педесетница, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, во сослужение на протоереј-ставрофор Томислав Јосифовски и ерејот Велјанчо Огненовски , отслужи Света Божествена Литургија во храмот  Пресвета Богородица- Тетово. - На Божествената Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови ...

  Comments: 0   View more...

 • Преображение на Господ Исус Христос

  Posted 2022-08-28 18:02:13 by: Сард

  На 19.08. 2022 година, на празникот Преображение на Господ Исус Христос, во храмот св.Димитриј-с.Теарце се служеше света архиерејска Литургија. Со божествената Литургија чиноначалствуваше надлежниот Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф,во сослужение на протојереј-ставрофор Мирко Станковски, ереј Илија Сламков,  и ѓакон Илија Деспотовски. После завршувањето на Литургијата, Владиката со останатите свештенослужители го благословија новиот лозов плод. Кон верниот народ Владиката се обрати со празнично слово по повод ...

  Comments: 0   View more...

 • Девета недела по Педесетница

  Posted 2022-08-28 18:02:13 by: Сард

  На 14.08.2022 година, во деветата недела по Педесетница , во Соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ - Гостивар, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф.Своја беседа за почеток на Богородичниот пост и за денешното прочитано евангелие изрече митрополитот г.Јосиф.Верниот народ се причести со светите ...

  Comments: 0   View more...

 • Cвети Климент, Охридскиот архиепископ и чудотворец

  Posted 2022-08-28 18:02:13 by: Сард

  Возљубени во Господа,   ЈОСИФ,                                                                              Митрополи тетовско-гостиварски            Во црковната и националната историја на македонскиот народ, ниедна друга личност не засветила толку и не оставила таков впечаток, такво дело како свети Климент, Охридскиот архиепископ и чудотворец. Неговата личност, со својата севкупност, направила најголем духовен препород меѓу нашиот народ. Со својата дејност како учител и книжевник, просветител и архиереј, тој ги поставил темелите на нашата духовна просвета, култура и Црква. Во свети Климент имаме севременски национален и црковен стожер во кого се сосредоточени и нашето минато и нашата иднина, имаме лидер кој во себе ги собира времињата и вековите, генерациите и личностите, имаме отец што ни го доближи небото и вечноста.          И секогаш кога се вдлабочуваме во личноста и делото на овој наш просветител - се прашуваме: што повеќе кај него нè импресионира - дали како мисионер, просветител, учител, книжевник или, пак, архиереј?! И не ...

  Comments: 0   View more...

 • Преподобна - маченичка Параскева - Петка

  Posted 2022-08-11 19:46:13 by: Сард

  09.08.2022 На празникот Преподобна-маченичка Параскева-Петка,во с.Лешок митрополитот Тетовско-Гостиварски г.Јосиф во сослужение на протоереј Марјанчо Мадевски,протоереј Трпе Богоевски и ереј Велјанчо Огненовски изврши мало осветување на параклисот посветен на св.преп.мач-Параскева.По осветувањето беше прекршен и благословен празничниот колач. Од името на свештенството и верниот народ од нашата епархија,митрополитот г.Јосиф во својата беседа му заблагодари на  семејството на Игор и Наташа Апостолоски од с.Лешок кои се ктитори на параклисот и им додели ...

  Comments: 0   View more...

 • Oсма седмица по педесетница

  Posted 2022-08-11 19:46:13 by: Сард

  07.09.2022 Во осмата седмица по педесетница во Лешочкиот манастир митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф богослужеше света литургија. Верниот народ се причести со светите тајни. Своја беседа по прочитаното евангелие изрече митрополитот г.Јосиф кој меѓу другото нагласи: Денешниот евангелски расказ, остава длабок впечаток дека Спасителот не ги оставил гладни оние, кои претпочитале да Го следат и да ја нахранат својата душа со Неговото слово. Он на чудесен начин ги наситил. И на многу други места во Евангелието Христос нè уверува дека, ако најнапред го бараме царството Божјо, сè друго ќе ни се даде. А ние постапуваме обратно. Ние најнапред ги бараме земните богатст­ва и задоволства, па дури најпосле, ако остане време, патем можеме да помислиме и за царството Божјо. А има и такви кои и целиот свој живот не сакаат да помислат на Бога и Неговото царство, а сакаат да живеат само за овој свет, слично на бесловесните животни. Оној Кој му дава храна на сиот овој свет и Кој ја утврдил целата вселена и ги храни сите живи суштества, не би можел да нахрани над ...

  Comments: 0   View more...

 • Св. пророк Илија - Илинден

  Posted 2022-08-11 19:46:13 by: Сард

  02.08.2022- Св.пророк Илија - Илинден во храмот пресвета Богородица - Гостивар, надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф богослужеше света литургија. По литургијата беше отслужен парастос за сите кои се упокоиле за одбрана на нашата вера и татковина- Македонија.Митрополитот г. Јосиф изговори пригодна беседа говорејќи за празникот честитајки го големиот национален празник Илинден, а секако и црковниот спомен на Светиот славен Пророк Илија. По завршувањето на Литургијата, беше прочитано и Илинденското послание, испратено од Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, заедно со членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква - Охридска ...

  Comments: 0   View more...

 • Cедма седмица по Педесетница

  Posted 2022-08-11 19:46:13 by: Сард

  31.07.2022 Во седмата седмица по Педесетница, митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф богослужеше света литургија и проповедаше во соборниот храм св.Кирил и Методи ...

  Comments: 0   View more...

 • Шеста седмица по Педесетница

  Posted 2022-08-01 09:21:44 by: Сард

  24.07.2022 Во шестата седмица по Педесетница, митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф богослужеше света литургија и проповедаше во соборниот храм пресвета Богородица - ...

  Comments: 0   View more...

 • Спомен на големите апостоли Петар и Павле

  Posted 2022-08-01 09:21:44 by: Сард

  12.07.2022 година, во храмот „Св. Петка“ во с. Беловиште -Тетово, света литургија богослужеше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение на ереј Илија Сламков и ѓакон Илија Деспотовски. По завршувањето на Литургијата беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот г.Јосиф го поучи верното стадо со пригодна беседа,во која меѓу другото нагласи: Светата Црква денес го прославува споменот на големите апостоли Петар и Павле, кои што се наречени првоврховни, првопрестолни и вселенски учители. Тие многу се потрудиле за распространувањето на словото Божјо, претрпувајќи многу страдања и гонења и тие преку своите посланија ни ги предале основните правила на Христијанската вера и живот.На денешниот светол празник, да ги слушнеме по­ви­ците за вечно спасение, за цврста вера, за вистинска и нелицемерна љубов и да заживееме живот сличен на апостолскиот. Иако сме грешни и слаби, молит­ве­но да ја бараме помошта на светите апостоли, за да можеме слободно да одиме по својот ...

  Comments: 0   View more...

 • Четвртата седмица по педесетница

  Posted 2022-07-17 11:14:30 by: Сард

  10.07.2022 Во четвртата седмица по педесетница, во Лешочкиот манастир света литургија богослужеше митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф. Верниот народ се причести со светите ...

  Comments: 0   View more...

 • Раѓање на свети Јован Крстител - Иванден

  Posted 2022-07-17 11:14:30 by: Сард

  На 07.07.2022 година во храмот св. Никола-Маврово, во чест на празникот Раѓање на свети Јован Крстител - Иванден, беше отслужена света архиерејска литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на свештеници од гостиварското намесништво. На литургијата верниот народ се причести со светите тајни.Свое слово изрече митрополитот г.Јосиф кој меѓу другото нагласи: Еве денес во овој прекрасен храм во Маврово се присеќаме на животот на овој Божји угодник кој нè поучува сите нас како треба и ние да го живееме нашиот овоземен живот, којшто е привремен.Св. Јован ни дава патоказ, којшто нè води во вечен и блажен живот. Нашиот живот во овој век не е ништо друго освен пат кон идниот век. Па затоа, животот тука треба да го живееме внимателно, бидејќи имаме многу непријатели кои сакаат да не оттргнат и да не одделат од патот којшто води во вечен живот. Затоа и Синот Божји дојде на овој свет. За да ни ги отвори вратите на оној живот, кои ние со нашите гревови сме ги затвориле. Дојде за да ни ...

  Comments: 0   View more...

 • Cветиот Наум Охридски

  Posted 2022-07-17 11:14:30 by: Сард

  На 03.07.2022 г.- Кога го празнувавме споменот на светиот Наум Охридски, митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, во сослужение на протоерејот Жарко Мицковски,ерејот Велјанчо Огненовски и ѓаконот Славчо Горѓески, отслужи Света Божествена Литургија во манастирот „Свети Наум Охридски“, -Попова Шапка. - На Божествената Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата беа благословени кумските лебови. Свое слово за денешниот празник изрече митрополитот г.Јосиф кој меѓу другото нагласи: - Собрани денес во оваа прекрасна манастирска црква овде на Шапка, посветена на денешниот славеник св.Наум Охридски за да го прославиме споменот на нашиот голем чудотворец и застапник пред Божјиот престол. Денес не можеме, а да не си спомнеме за големината на неговата личност, за неговиот подвиг, но и за неговата љубов и кон Бога и кон својот род. Го прославуваме оној кој многу добро го разбрал Евангелието. Оној кој својот овоземен пат го изодил според тоа Евангелие, спечалувајќи вечен и блажен живот. Токму Божјите угодници се ...

  Comments: 0   View more...

 • Втора недела по Педесетница

  Posted 2022-07-17 11:14:30 by: Сард

  26.06.2022 Втора недела по Педесетница, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф богослужеше света Литургија во Лешочкиот манастир. Верниот народ се причести со светите ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела на Сите Светии

  Posted 2022-07-17 11:14:30 by: Сард

  Во неделата на 19.06.2022 година, денот кога светата Црква го слави споменот на сите светии, уште наречена Недела на Сите Светии, во соборниот храм Св.Кирил и Методиј-Тетово Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тетовско-гостиварски г.Јосиф, во сослужение на протојереј Алесандар Стојановски,протоереј  Предраг Исаевски и ѓакон Илија Деспотовски служеше света архиерејска Литургија.Верниот народ се причести со светите тајни. После завршувањето на Литургија,митрополитот заедно со останатите свештенослужители го благослови и прекрши , празничниот леб. Кон верниот народ митрополитот се обрати со поучно слово за ...

  Comments: 0   View more...

 • Cпоменот на Светиот цар Константин и Светата царица Елена

  Posted 2022-06-10 18:44:00 by: Сард

  На 03.06.2022 г.кога го празнуваме споменот на Светиот цар Константин и Светата царица Елена, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на Митрополитот Европски г.Пимен, протоереј-ставрофор Мирко Станковски, протоереј Маријанчо Мадевски,ереј Илија Сламков,ереј Горан Стојчевски,  и ѓаконот Славчо Ѓоргески, отслужи Света Божествена Литургија во храмот Свети Константин и Елена-с.Вратница-Тетовско.Оваа година овој велелепен храм прославува 10 години од неговото осветување. - На Божествената Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.Своја бедеседа изрече митрополитот г. Јосиф.Беседата може да ја прочитате ...

  Comments: 0   View more...

 • Вознесение на нашиот Спасител, Господ Исус Христос

  Posted 2022-06-10 18:44:00 by: Сард

  На 02.06.2022 година, денот на празнувањето на славното Вознесение на нашиот Спасител, Господ Исус Христос, во храмот Вознесение Христово - с.Јелошник-Тетово ,беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, во сослужение на Митрополитот Европски г.Пимен и свештеници од Тетовското наместништво.Верниот народ се причести до светите тајни.По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач.Пригодна беседа одржа митрополитот г.Јосиф која можете да ја прочитате ...

  Comments: 0   View more...

 • НЕДЕЛА НА СЛЕПИОТ

  Posted 2022-06-03 09:58:14 by: Сард

  29.05.2022 -НЕДЕЛА НА СЛЕПИОТ. Во соборниот храм пресвета Богородица-Гостивар,митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф богослужеше света литургија. Верниот народ се причести со светите тајни. Во својата беседа митрополитот г. Јосиф меѓудругото нагласи: Преку овој настан Господ Христос нè поучува за големината и за силата на верата во Бога. Овој човек, иако бил слеп, имал силна и непоколеблива вера во Господа Христа. Но и надеж во силата и моќта и во Неговата добрина.Зашто Господ не гледа на лице кој е кој, туку гледа во човеч­ки­те срца какви се и дали го бараат Царството небесно. Токму затоа да се трудиме да го стекнеме духовниот вид, да се излечиме од духовната слепотија.И запомнете едно нешто:Не се истрчувајте пред Бога, дозволете Му да управува со вашите чекори.                          Тој има Свои планови, има Свое време.Божјите часови никогаш не брзаат и никогаш не доцнат ‒ тие секогаш доаѓаат ...

  Comments: 0   View more...

 • Денови на КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ

  Posted 2022-06-03 09:58:14 by: Сард

  28.05.2022 Денови на КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ. Во посета на Лешочкиот манастир беа КУД Кирил Пејчиновиќ - Теарце, КУД Петровачки асамбал-Петровац - Р. Србија, КУД Смедерево, Р. Србија. Во чест на нашиот учител и просветител Кирил Пејчиновиќ се одржа и ...

  Comments: 0   View more...

 • Oдржа молебен на гробот на Св. Кирил

  Posted 2022-06-03 09:58:14 by: Сард

  24.05.2022 На празникот на Сесловенските просветители и рамноапостоли Св. Кирил и Методиј во базиликата „Сан Клементе“ во Рим денеска се одржа молебен на гробот на Св. Кирил. - Молебенот го отслужи Митрополитот Европски г.Пимен, во сослужение на Митрополитот Тетовско- гостиварски г. Јосиф. - На молебенот присуствуваше и висока македонска државна делегација предводена од претседателот на Владата на Република  Македонија г. Димитар Ковачевски.                                                - Овој празник традиционално се одбележува со манифестацијата ,,Македонија во чест на Св. Кирил" на државно-црковна делегација од Македонија од 1958 година.     - Во рамките на активностите поврзани со одбележувањето на денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј, државно-црковната делегација присуствуваше на аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква, Папата Франциск и на повеќе културни настани и ...

  Comments: 0   View more...