МПЦ-ОА - Струмичка Епархија »

 • Божествена Литургија во Мокриево

  Posted 2022-08-11 19:44:12 by: Сард

  На празникот на свети Климент Охридски и свети великомаченик ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Водоча

  Posted 2022-08-11 19:44:12 by: Сард

  Божествена Литургија во Водоча (07.08.2022 19:55) Денес, на празникот на света Ана, викарниот епископ Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, во Водоча. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.                                         ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Климент Охридски

  Posted 2022-08-11 19:44:12 by: Сард

  Свети Климент Охридски (08.08.2022 15:49) Вистина, вистина ви велам: „Јас сум вратата на овците. Сите, колку што дојдоа пред Мене, крадци се и разбојници; но овците не ги послушаа. Јас сум вратата: кој ќе влезе преку Мене, ќе се спаси; и ќе влезе, и ќе излезе, и пасиште ќе најде. Крадецот доаѓа само да украде, да убие и да погуби. Јас дојдов за да имаат живот вечен и да имаат изобилие“ (Јован 10, 7–10). Христовите зборови Јас сум вратата имаат две значења. Едното значење, онтолошкото или суштинското или битијното, е дека треба најпрво да се соединиме со Бог, односно да се крстиме и облечеме во Христос, да учествуваме во смртта и воскресението Христово, да го примиме дарот на Светиот Дух, да се причестиме со Телото и Крвта Христови, да станеме Тело Христово, да станеме нова твар. А второто значење на зборот врата е дека во духовниот живот постои духовен закон и духовен ред, и дека сите треба да го освестиме степенот на духовен развој на кој се наоѓаме и да го восогласиме начинот на нашиот живот и подвиг согласно степенот на кој се наоѓаме. Само на тој начин можеме да влеземе низ вратата, ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Водоча

  Posted 2022-08-11 19:44:12 by: Сард

  Божествена Литургија во Водоча (31.07.2022 15:52) Денес, викарниот епископ Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, во Водоча. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.                                 ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Пророк Илија

  Posted 2022-08-11 19:44:12 by: Сард

  Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58) „А Он им рече: ’Секој од вас сигурно ќе Ми приговори: Лекаре, излекувај се Сам! Направи го и овде, во Твојот роден крај, она што чувме дека се случило во Капернаум‘. Па им рече: ’Вистина ви велам: ниеден пророк не е мил во земјата своја‘“ (Лука 4, 22–30).             Вообичаено е оној што нема вера и личен опит на покајание, оној што грчевито се фатил и се држи за овој свет – исплашен од смртта, да не верува ниту во покајанието на својот ближен. Главно поради неверувањето на своите сонародници, Богочовекот Исус Христос не направи многу чуда во Својот роден крај.             Што условно значи личен опит на покајание, во Црквата? Велиме условно затоа што, прво, покајанието нема крај за нас во ваквиот свет и во овој век; и затоа што, второ, сакам да нагласам дека постои посебна цел на покајанието на секој од степените на духовниот развој. Значи, за личен опит на покајание на првиот степен се смета заокружениот процес на чистење на срцето од страстите. Покајанието на првиот степен се заокружува со отворањето на срцето, со откривањето на местото на ...

  Comments: 0   View more...

 • Илинденско послание

  Posted 2022-08-01 09:19:35 by: Сард

  Илинденско послание (30.07.2022 12:24) † СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА, А ПО ПОВОД ИЛИНДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА     Спаси го Господи народот Твој,  и благослови го Твоето наследство.     Возљубени празникољупци, Денес Светата Црква чествува едно од најсјајните светила на богоизбраниот старозаветен, но и на новоизбраниот народ Божји – светиот пророк Илија, великиот Христов предвесник, земниот ангел и небесниот човек. Овој великан на духот, со својата силна вера во вистинскиот Бог, успеал да го зачува избраниот народ од богоотпадништво; со својата исклучителна ревност за Бога, самиот храбро им се спротивставил на многубројни незнабожечки жреци и ги разобличил; благодарејќи на своите подвизи, се удостоил на боговидение; со грижата за бедните и болните, го покажал своето човекољубие; со својот дар на чудотворство, можел мртви да воскреснува, храната да ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Ново Село

  Posted 2022-08-01 09:19:35 by: Сард

  Божествена Литургија во Ново Село (24.07.2022 11:40) Денес, на празникот на света великомаченичка Ефимија, викарниот епископ г. Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во манастирот „Свети великомаченик Георгиј и преподобен Антониј Велики“, во Ново Село. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.                                                                       ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Водоча

  Posted 2022-07-17 11:12:37 by: Сард

  Божествена Литургија во Водоча (17.07.2022 10:40) Денес, на празникот на Светото царско семејство РОманови, викарниот епископ Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, во Водоча. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.                           ...

  Comments: 0   View more...

 • Светите Апостоли

  Posted 2022-07-17 11:12:37 by: Сард

  Светите Апостоли (11.07.2022 20:30) „А Он им рече: ’А вие, за кого Ме мислите?‘ Симон Петар одговори и рече: ’Ти си Христос, Синот на живиот Бог‘. Тогаш Исус му одговори и рече: ’Блажен си ти, Симоне, сине Јонин, оти тело и крв не ти го открија тоа, а Мојот Отец, Кој е на Небесата. А Јас тебе ти велам: ти си Петар и на тој камен ќе ја изградам црквата Своја, и вратите на пеколот нема да ја надвладеат. И ќе ти ги дадам клучевите од Небесното Царство, и што ќе сврзеш на земјата, ќе биде сврзано на Небесата; а што ќе разврзеш на земјата, ќе биде разврзано и на Небесата‘“ (Матеј 16, 13–19). Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата вера и својот опит. Господ Исус ги праша сите Апостоли, но согласно воспоставениот ред, којшто до денешен ден важи во Православната Црква, првиот меѓу еднаквите по чест го објави мислењето на сите и проговори во име на сите. Или, некој си мисли дека останатите Апостоли така случајно Го следеа Богочовекот Христос и немаа што да кажат, па вади и погрешни ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Водоча

  Posted 2022-07-17 11:12:37 by: Сард

  Божествена Литургија во Водоча (10.07.2022 08:22) Денес, викарниот епископ Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, во Водоча. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.                                                                      ...

  Comments: 0   View more...

 • Архиерејска Божествена Литургија на празникот Рождество на свети Јован Крстител

  Posted 2022-07-17 11:12:37 by: Сард

  Архиерејска Божествена Литургија на празникот Рождество на свети Јован Крстител (08.07.2022 11:18) На празникот Рождество на свети Јован Крстител, на 7 јули 2022 година, во црквата „Свети великомаченик Георгиј Победоносец“, во Крушевац, Србија, Света Архиерејска Литургија отслужи Епископот Крушевачки г. Давид во сослужение со Митрополитот Струмички г. Наум и Епископот Брегалнички г. Марко од ПОА. Беседа во врска со прочитаното евангелие одржа Митрополитот Струмички г. Наум. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.                                                                                             ...

  Comments: 0   View more...

 • Рождество на свети Јован Крстител

  Posted 2022-07-17 11:12:37 by: Сард

  Рождество на свети Јован Крстител (06.07.2022 16:19) Сакам да споделам неколку мисли со вас по повод раѓањето на свети Јован Крстител, како и секогаш – според должност, а не според достоинство; и со плач во душата моја грешна, кон што ме води самото сведоштво на нашиот Господ, Богочовекот Исус Христос, Кој вели за Својот Претеча: „Меѓу родените од жена не се јавил поголем од Јован Крстител“ (Матеј 11, 11). Ниту може веќе да се јави.             Целата историја и сите случувања, пред и за време на раѓањето на свети Јован Крстител, се икона на првиот степен од духовниот развој – очистување на срцето од страстите, како и икона на преминот од првиот во вториот степен на духовниот развој – пројавување на благодатта на Крштението од срцето и дарот на умно-срдечната молитва, што Отците на Црквата го опфатиле со еден термин, а тоа е – просветлување на умот. Премин од Стариот во Новиот Завет. Премин од противприроден во природен начин на живот.             Видете што Светиот Дух Господ сведочи за родителите Јованови, татко му – свештеникот Захариј, и мајка му Елисавета, во Светото ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштение

  Posted 2022-07-17 11:12:37 by: Сард

  Соопштение (05.07.2022 14:08) Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата вонредна седница, одржана на 5 јули 2022 година, дискутираше за актуелната состојба во македонското општество. Светиот Синод со загриженост посвети внимание на ситуацијата предизвикана од последниот модифициран француски предлог, како и последиците што би произлегле од истиот, и повторно упатува апел за неприкосновено зачувување на македонските национални интереси. Како Синод очекуваме Владата и сите останати општествено-политички фактори, вклучени во овој процес да се обединат и да изградат стратегија, која целосно ќе го зачува македонскиот идентитет, македонскиот јазик, култура и историја во семејството на европските народи. Синодот ја информира јавноста, доколку во било која форма биде загрозена македонската посебност, МПЦ – ОА нема да го прифати тоа. Воедно, го повикуваме македонскиот народ и сите граѓаните во македонското општество на целосно обединување, притоа да ги искористат сите демократски ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Водоча

  Posted 2022-07-17 11:12:37 by: Сард

  Божествена Литургија во Водоча (03.07.2022 19:05) Денес, на празникот на свети Наум Охридски Чудотворец, викарниот епископ Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, во Водоча. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.   ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Наум Охридски

  Posted 2022-07-17 11:12:37 by: Сард

  Свети Наум Охридски (02.07.2022 15:15) Чествувањето на преподобниот отец наш Наум, Охридскиот чудотворец, е секогаш убав повод да се потсетиме на некои вистини од нашата вера, кои иако не се лесни за слушање и за исполнување сепак се Предание на Светите отци на Црквата. Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено значи и учество во вистинска благодат. Затоа вистинската вера го соединува човекот со Бог. Вистинската вера е и критериум за вистински духовен живот. Но, и вистинскиот православен и подвижнички или аскетско-исихастички духовен живот во Црквата е единствен метод со којшто се стигнува до богопознание, до спознание на вистинската вера. Спознанието на вистината, на лично ниво, во строго православна духовна смисла, не е само интелектуално човечко достигнување туку, пред сè, е Божји дар на просветленост на умот и обожение на личноста. Дар Божји, кој се добива после голем подвиг на очистување на срцето од страстите, во ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштeние

  Posted 2022-07-17 11:12:37 by: Сард

  Соопштeние (01.07.2022 11:27) Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница, одржана на 30 јуни 2022 година, разгледа повеќе прашања и настани поврзани со актуелниот црковен живот, при што ги усвои годишните епархиски извештаи, како во Татковината, така и во дијаспората, и ја проследи дејноста на црковните воспитно-образовни институции. Светиот Синод се осврна и на случувањата поврзани со нашиот евроинтеграциски процес и упатува апел за неприкосновено зачувување на македонските национални интереси. Синодот очекува на транспарентен начин, Владата во содејство со сите надлежни општествено-политички фактори во македонското општество, да изгради став кој целосно ќе го зачува македонскиот идентитет, македонскиот јазик и култура во рамките на европските вредности. Во овој процес, историските прашања и Договорот за добрососедство со Бугарија не треба да бидат дел од преговарачката рамка. Изразуваме надеж дека бугарските власти ќе ја согледаат реалноста и ќе се отповикаат на ...

  Comments: 0   View more...

 • Мајката Црква во Константинопол ја прегрна Охридската Архиепископија во единство

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Мајката Црква во Константинопол ја прегрна Охридската Архиепископија во единство (09.06.2022 07:29) Константинопол, Градот на Богомајката, окото на светот, престолнината на ромејската цивилизација, Новиот Рим, кој ја напои сета вселена со Божественото учење и спасителните догми и го просветли светот со премудрост вишна и земна, не престанува да блеска и денес со евангелската и духовна светлина, преку првопрестолната Мајка Црква, Вселенската Патријаршија. Од нејзиното седиште во Фенер, таа продолжува да свети како вистински фенер за целата православна екумена. Токму од неа, од светата Константинополска Патријаршија, возглавена од мудриот Вселенски Патријарх, Неговата Сесветост, Архиепископот на Новиот Рим г. г. Вартоломеј, денес на нашата славна Охридска Архиепископија ѝ заблеска благословот на единството со сета полнота на едната, света, соборна и апостолска Црква. Имено, попладнево во древниот и свет Патријаршиски, Ставропигијален Манастир на Пресвета Богородица, посветен на нејзиниот Живоносен Источник „Балаклија“, се одржа Вечерна богослужба по ...

  Comments: 0   View more...

 • Посета на манастирот Водоча

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Посета на манастирот Водоча (09.06.2022 19:33) Денес, во посета на манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, Водоча, беа ректорот на Великотрновскиот универзитет „Св. Кирил и Методиј“, проф. д-р Христо Бонџолов, проректорот за меѓународни односи, проф. д-р Димитар Димитров и доц. д-р Владимир Владов, продекан на Факултетот за современи јазици при Великотрновскиот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Бугарија. Гостите ги прими Митрополитот Струмички Наум.                                      ...

  Comments: 0   View more...

 • Сеноќно бдение во Водоча

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Во чест на преподобен Георгиј ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштение

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Соопштение (07.06.2022 14:52) Му благодариме на Милостивиот Бог, а воедно и на сестринската Српска Православна Црква (СПЦ) за снисходливоста и покажаната љубов за помирување и за навремено и брзо решавање на меѓусебниот однос и административните аспекти, што произлезе како насока од страна на Великата Христова Црква во Константинопол и со актот за враќање во канонско единство на Охридската Архиепископија и со сите досегашни напори. Овој процес меѓу двете Цркви беше заокружен вчера во Белград, како меѓусебно решение, со издавањето на официјален документ, како своевидна препорака со која нашата света Црква се претставува како подготвена и достојна за автокефалност. Известуваме дека во наредниот период, при официјалната посета на Фанар за Педесетница, што со голема радост ја очекуваме и кога ќе биде официјализирано нашето прифаќање во сеправославното литургиско и канонско единство, претстои да биде известена Вселенската Патријаршија за решението на СПЦ за да бидат затворени сите управни прашања меѓу двете Цркви. Изразуваме полноцрковна надеж, во ...

  Comments: 0   View more...

 • Томосот за Автокефалија на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија доделен од Српската Православна Црква

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Томосот за Автокефалија на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија доделен од Српската Православна Црква (06.06.2022 14:52) „Порфириј, по милоста Божја, Архиепископ Пеќски, Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски, со свештените архиереи од Свештениот собор на Српската Православна Црква, на Блаженејшиот Архиепископ Стефан, Архиепископот Охридски и Македонски, согласно осветениот и најсветиот и востановен канонски поредок на најсветата Православна Црква Христова, и посебно во согласност со 34-то правило од каноните на Светите Апостоли, …врз основа на Одлуката на Светиот Архиерејски Собор на СПЦ, под бр. АС 55, Зап. бр. 65, од 7 мај од тековната година, со која се излегува во пресрет на Молбата на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква – Орхидска Архиепископија (САС, бр. 65, од 18 мај од тековната година), та на Црквата на која се однесува, на автономната и во составот на Српската Патријаршија, ѝ додели канонски статус на АВТОКЕФАЛНА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, та на истата ѝ се благословува, доделува и признава бараниот ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Ново Село

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Божествена Литургија во Ново Село (05.06.2022 20:58) Во Неделата на Светите отци од Првиот Вселенски собор и кога Црквата го празнува споменот на свети Михаил Синадски, Викарниот епископ г. Јаков Стобиски отслужи Божествена  литургија во манастирот „Свети великомаченик Георгиј и преподобен Антониј Велики“, во Ново Село. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.                                ...

  Comments: 0   View more...

 • Архиепископот г.г. Стефан за „То Вима“: Единствено Вселенската Патријаршија издава томос за автокефалност

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Архиепископот г.г. Стефан за „То Вима“: Единствено Вселенската Патријаршија издава томос за автокефалност (05.06.2022 20:45) Поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан во ексклузивно интервју за грчкиот весник „То Вима“, вели дека Охридската Архиепископија ќе го почитува канонскиот поредок на Православната Црква и ќе бара Томос за автокефалност од Вселенската Патријаршија, затоа што таа е единствената Црква која по традициите и каноните издава таков документ. „Во православното предание има ред на работите. Ние се надеваме за автокефалија како што добија и од кого добија сите послехалкидонски цркви. Нити бараме, нити посакуваме, нити заслужуваме експресни решенија, не сакаме нешто што ќе ја постави Охридската Архиепископија на половина пат и измеѓу. Во подготвителните заседанија, но и со разговорите во Шамбези, беше поставено прашањето за начинот на доделување на автокефалноста, односно тоа да се одвива по пат на некаков сеправославен консензус и да биде потврдено од сите претстојатели на Црквите. Вселенскиот Патријарх беше многу снисходлив, откажувајќи се ...

  Comments: 0   View more...