ПорталМК - Премин »

 • Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

  Posted 2022-01-16 19:01:02 by: Сард

  Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште не е. Со јазикот на православната теологија овие периоди уште се наречени: Сенка, Икона и ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Јован Кронштадски: Големината и животворноста на Божествсните Тајни

  Posted 2022-01-16 16:05:08 by: Сард

   За време на земниот живот, луѓето бараат се друго, освен Христа Дарителот на животот. Затоа немаат духовен живот и им се предадени на страстите, односно на: неверието, маловерието, користољубивоста, зависта, омразата, честољубивоста, задоволството од јадење и пиење... Дури кон крајот на животот, само тогаш го бараат Христа во ...

  Comments: 0   View more...

 • БОЖИКНА ПРИКАЗНА

  Posted 2022-01-16 07:12:44 by: Сард

  По неколку безуспешни обиди да го фати врапчето, кое упорно бегало од него, човекот исфрустрирано извикал на глас: „глупава птицо, толку ли не разбираш дека сакам да ти помогнам. Кога би знаела дека сакам да те внесам на топло, не би бегала од мене“. Тогаш направил мала пауза и пак почнал да размислува на глас: „Ех, ако би можел само да станам и јас малечка птица како тебе и да ти помогнам да ...

  Comments: 0   View more...

 • БEСEДА за гoрдoста (16.01.2022)

  Posted 2022-01-16 04:20:08 by: Сард

  “Ништo нe смe дoнeслe на свeтoв, јаснo e дeка нe мoжeмe и ништo да oднeсeмe” (И Тим. 6:7) - вeли прeмудриoт апoстoл. И кoга на Бoга Му принeсувамe жртва, прoст лeб и прoстo винo, ниe гoвoримe: “Твoи oд Твoитe, Тeбe Ти принeсувамe!” бидeјќи ни вo свeтoт нeмамe ништo свoe:ни трoшка лeб, ниту капка винo - ништo штo нe e oд ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела пред Богојавление

  Posted 2022-01-15 12:20:26 by: Сард

  Јован не доаѓа овенчан со слава на голем и учен говорник, писател, научник. Тој доаѓа од пустината како човек во потполност посветен на Бога. И затоа луѓето повеќе му веруваат нему, отколку на учените, богатите и славните. А и тој не сведочи за ...

  Comments: 0   View more...

 • Ретроспектива (2005-2020):Свети Григориј Ниски - Добротворството

  Posted 2022-01-13 19:00:22 by: Сард

   Сиромасите се силни обвинители и одлични заштитници – заштитуваат и обвинуваат не со зборови, туку со својот изглед пред небесниот Судија, зашто направеното за нив вика кон Срцеводецот поразбрано од секој гласен. Страшниот Суд ни е опишан заради сиромасите. Таму јас го гледам Синот Човечки на висок престол, опкружен од ...

  Comments: 0   View more...

 • Обрезание на Господ Исус Христос; св.Василиј Велики

  Posted 2022-01-13 17:00:54 by: Сард

  Во осмиот ден по раѓањето Божествениот Младенец Го донесоа во храмот и според постоечкиот закон во Израилот, како што беше од времето на Авраам, Го обрезаа. Тогаш Му го дадоа името Исус, онака како што Ѝ благовестеше на Пресветата Дева архангелот Гавриил. Старозаветното обрезание е предобраз на новозаветното Крштение. Обрезанието на Господ покажува дека Тој на Себе прими вистинско човечко тело а не привидно, како што подоцна учеа ...

  Comments: 0   View more...

 • Отец Тадеј ги предупредувал луѓето да се чуваат од далекуисточната медитација и други окултни техники

  Posted 2022-01-13 00:18:17 by: Сард

  Оттука постои кај човек моќ да може во многу краток рок да ги преживее случувањата во скоро целиот свој животен циклус. Овој филм на животот многу често се одвива непосредно пред смрт. Оттука големата заблуда кај источните филозофи која ветува реинкарнација, која и не е ништо друго,туку ниско ...

  Comments: 0   View more...

 • Дрвото под кое се одмарала Пресвета Богородица со Богомладенецот

  Posted 2022-01-12 14:08:03 by: Сард

  Во стар Каиро до денес се покажува пештерата во којашто живееше Светото семејство, а во селото Матареа, близу Каиро, укажуваат на дрвото под кое се одмарала Пресвета Богородица со Богомладенецот. Таму има и чудотворен извор со вода под она дрво. Откако поживеаја неколку години во Мисир, по заповед на ангел Божји се вратија повторно во Палестина. И така се исполни второто пророштво: „Од Мисир го повикав Синот Свој“ (Осија 11, ...

  Comments: 0   View more...

 • Пламен Тотев, издавач од Бугарија: Политичарите создаваат граници, ние градиме мостови

  Posted 2021-12-02 06:20:44 by: Сард

  Многу ми е драго што за првпат излегува превод на моја книга кај вас, затоа што јас многу ја сакам Македонија и имам многу пријатели таму. Секогаш кога сум доаѓал ми било пријатно и охрабрувачки – атмосферата во Скопје, средбите со пријателите, дури и обичните прошетки по улиците на вашиот главен град. Голем придонес за моите врски со Македонија и за мојот пријателски однос кон сè што е македонско има Нове ...

  Comments: 0   View more...

 • Литија по улиците на Гевгелија

  Posted 2021-12-01 05:33:37 by: Сард

  28 ноември 2021 лето Господово ГевгелијаСо благослов на Митрополит Повардарски г. Агатангел, торжествена Литија со чудотворната икона на Пресвета Богородица – Согленска оваа година по прв пат ја благослови ...

  Comments: 0   View more...

 • Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

  Posted 2021-11-29 05:27:27 by: Сард

  Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу поважни свињите (т.е. имотот), поради страстите среброљубие и сластољубие, отколку Христос; овие страсти се оние што се нарекуваат погруби и преку кои демонот најнапред ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на светиот апостол Матеј 16 ноември / 29 ноември 2021

  Posted 2021-11-28 14:11:00 by: Сард

  Ревносно од царина си тргналкон повикот на Владиката Христос,Кој поради својата добрина се појавина земјата помеѓу луѓето,Него следејќи го се покажа како избран ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на св.Христови маченици Гуриј, Самон и Авив 15 ноември / 28 ноември 2021

  Posted 2021-11-27 14:13:00 by: Сард

  Избирајќи живот по вашата вера,наместо виделина од очите телесни,Гурие и Самоне, Бога го прославивтево вашето мачеништво, при вистината останавте и ревност подаривте на Авива ...

  Comments: 0   View more...

 • Блажена матушка Алипија Голосеевска

  Posted 2021-11-27 06:37:46 by: Сард

  По промислата Божја, Христа ради јуродивата Агапија, дошла во Киево – Печерската лавра, каде што проживеала до самото нејзино затворање. Архимандритот Кронид за време на потстригот во монаштво ú дал на Агапија ново име – Алипија, благословувајќи  ја на подвигот на столпништво. Три години подвижницата поминала во шуплината на едно старо ...

  Comments: 0   View more...

 • БEСEДА ЗА ГОРДОСТА

  Posted 2021-11-27 05:52:31 by: Сард

  Гoрдoста e ширoк прoзoрeц прeку кoј брзo сe вeтрeат нашитe заслуги и ситe дoбри дeла. Прeд луѓeтo ништo нe нè прави тoлку празни, ниту прeд Бoга така нeдoстoјни какo гoрдoста. Кoга Гoспoд нe e гoрд, зoштo ниe да бидeмe? Кoј има пoгoлeми права oд Гoспoда да бидe гoрд, Кoј гo сoздал свeтoт и Кoј сo Свoјата сила гo oдржува? И глeдај, Oн сe пoнижи какo слуга, какo слуга на цeлиoт свeт; дo смртта, смртта на ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на светиот апостол Филип 14 ноември / 27 ноември 2021

  Posted 2021-11-26 22:58:23 by: Сард

  Празнува вселената, ликува Етиопија,како со венец украсена, од тебе просветувајќи се,светло го слави твојот спомен,богоглаголив ...

  Comments: 0   View more...

 • За гордоста

  Posted 2021-11-26 21:48:02 by: Сард

  "Активниот егоист навредува, пасивниот – се навредува. Навредите на активните и навредливоста на пасивните егоисти многу го збркуваат животот.Исходот од овие состојби е само еден – кон духовна слобода: да не навредуваме никого и да не се навредуваме од ...

  Comments: 0   View more...