МПЦ-ОА - Скопска Епархија »

 • Средбасо амбасадорот на Босна и Херцеговина

  Posted 2021-03-08 14:33:01 by: Сард

  Денес, на 08.03.2021 година, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан оствари средба со амбасадорот на Босна и Херцеговина, Неговата екселенција г. Драган Јаќимовиќ.     ...

  Comments: 0   View more...

 • Литургиска прослава на Сретение Господовово манастирот „Св. вмч. Георгиј“ во Кривидол

  Posted 2021-02-15 14:51:01 by: Сард

  Денес, на 15.02.2021 година, кога Црквата го прославува Сретението Господово, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Божествена Литургија во манастирот „Свети великомаченик Георгиј Победоносец“ во Кривидол, Скопје. На Литургијата верниот народ се причести со светите Христови ...

  Comments: 0   View more...

 • Литургија и промоцијаво Соборниот храм

  Posted 2021-02-12 21:36:24 by: Сард

  На 12. февруари 2021 година, кога Православната Црква си спомнува за светите Три Ерарси (св. Григориј Богослов, св. Василиј Велики и св. Јован Златоуст), Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на свештеници од Скопската епархија, отслужи Божествена Литургија во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“. По завршетокот на Литургијата, Архиепископот одржа промотивно слово за ...

  Comments: 0   View more...

 • Заупокоена литургијаво храмот Рождество на Пресвета Богородица во Скопје

  Posted 2021-02-05 14:40:33 by: Сард

  Денес, на 05.02.2021 година, кога Црквата го прославува поменот на светиот свештеномаченик Климент Анкирски и на светиот маченик Агатангел, во храмот Рождество на Пресвета Богородица во Скопје беше отслужена Заупокоена архијерејска литургија со четириеседневен помен за блаженоупокоениот поранешен Митрополит Европски Горазд. На Литургијата, во присуство на Неговото блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г..г Стефан, чиноначалствуваше ...

  Comments: 0   View more...

 • Панихида по повод149 години од раѓањето на Гоце Делчев

  Posted 2021-02-04 13:35:21 by: Сард

  Денес, на 4 февруари, чествувајќи ја 149 годишнината од раѓањето на водачот и идеологот на македонската револуционерна борба Гоце Делчев, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужување на свештеници од Скопската епархија отслужи Панихида пред неговиот гроб во дворот на црквата Свето Вознесение – Св. Спас на ...

  Comments: 0   View more...

 • Средбаво кабинетот на Архиепископот

  Posted 2021-02-03 14:36:12 by: Сард

  Денес, на 03.02.2021 година, Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан оствари средба со холандскиот амбасадор, Неговата екселенција г. Дирк Јан ...

  Comments: 0   View more...

 • Средбаво кабинетот на Архиепископот

  Posted 2021-02-01 15:10:30 by: Сард

  На 01.02.2020 година, Неговото блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан оствари средба со Шефот на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија, г. Дејвид ...

  Comments: 0   View more...

 • Освет на темелиза храмот Св. Јован во Љубанци

  Posted 2021-01-23 18:04:46 by: Сард

  На 23.01.2021 година, Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, ги освети темелите за изградба на храмот „Свети Јован“ во с. ...

  Comments: 0   View more...

 • Литургија во манастиротСв. вмч. Георгиј Победоносец

  Posted 2021-01-20 20:45:42 by: Сард

  На 20.01.2021 година, на празникот Собор на св. Јован Крстител, Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, отслужи  Златоустова литургија во манастирот „Св. вмч. Георгиј Победоносец“ во Кривидол. ...

  Comments: 0   View more...

 • Литургија во храмотРождество на Пресвета Богородица

  Posted 2021-01-19 20:27:30 by: Сард

    На празникот Богојавление, кога Црквата си спомнува за крштевањето на Господ Исус Христос во реката Јордан, Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение на свештеници од Скопската епархија, отслужи Божествена Литургија и изврши Голем освет на вода во храмот Рождеството на Пресвета Богородица во Скопје.  ...

  Comments: 0   View more...

 • Литургија во храмотСвети Илија

  Posted 2021-01-14 14:13:39 by: Сард

  На 14.01.2021 година, денот во кој Црквата ги прославува Обрезанието на Господ Исус Христос и споменот на светиот Василиј Велики, Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи света Василиева литургија во храмот „Свети Илија“ во населба Јане Сандански.  На Литургијата верниот народ се причести со светите Христови тајни. По евхаристискиот принос беше отслужен ...

  Comments: 0   View more...