МПЦ-ОА - Дебарско Кичевска Епархија »

 • Posted 2021-03-02 01:01:07 by: Сард

  Почитувани верни чеда на Дебарско-кичевската епархија, во прилог ви ја пренесуваме беседата на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј. Беседата е напишана по повод празникот на светиот свештеномаченик Харалампиј, а истата требаше да биде изговорена во храмот „Успение на Пресвета Богородица - Каменско“ во Охрид. Од оправдани причини Митрополитот Тимотеј не беше во можност да богослужи на овој ден, па затоа беседата ви ја пренесуваме интегрално, а истата да ни послужи како поука и духовно питие за зацврстување на нашите стапки по единствениот пат на спасението. За многу ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-03-01 05:02:14 by: Сард

  „Да Му принесеме на Господа воздишки како митарот и, ние грешните, да Му пристапиме како на Господар, бидејќи Он го сака спасението на сите луѓе, им дава прошка на сите кои се каат, оти заради нас се воплоти Словото Божјо, Кое е собеспочетно на Отецот“ (кондак на Утрена во Неделата на митарот и фарисејот).   На 21.02.2021 година, во Неделата на митарот и фарисејот, во храмот „Св. Троица“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот Кирил Јованоски, свештеникот Ромео Петрески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, која ви ја пренесуваме во ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-02-28 15:02:20 by: Сард

  „Од Твојата татковска слава се оддалечив безумно, на зло го потрошив богатството што ми го предаде. Затоа како блудниот (син) Ти се обраќам: Згрешив пред Тебе, Оче Штедар, мене покајникот прими ме и, како еден од Твоите наемници, направи ме“ (кондак на Утрена во Недела на блудниот син).   На 28.02.2021 година, во параклисот посветен на преподобните Пречистански маченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, во манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, еромонахот Макариј, свештеникот Александар Матески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, која интегрално ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-02-28 03:03:20 by: Сард

  „Во она време вна Синајската Гора Мојсеј Го виде Бога одзади, и се удостои да го слушне тенкиот глас Божји во мракот и ветрето; но сега Симеон можеше во своите раце да Го држи Бога, Кој заради нас се воплоти неизменливо, и радосно брзаше да замине одовде во вечниот живот. Затоа викаше: Сега го отпушташ Својот слуга, Владико“ (седален на Утрена на Сретение на Господ Бог и Спасителот наш Исус Христос).   На 15.02.2021 година, денот кога го прославуваме славниот празник Сретение на Господ Исус Христос, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот Љупчо Бакрачески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-02-28 03:03:20 by: Сард

  На 11.02.2021 година, во просториите на Административниот центар на Дебарско-кичевската епархија во Охрид, беше одржан редовниот состанок на Епархискиот управен одбор на Дебарско-кичевската епархија Охрид. Состанокот се водеше под претседателство на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, а на истиот беше усвоена Завршната сметка на Епархијата за 2020 година, како и Предлог буџетот на Епархијата за 2021 година. На Состанокот беа разгледани и повеќе прашања од дејствувањето на Дебарско-кичевската епархија. На Состанокот присуствуваа сите членови на ЕУО на ДКЕ Охрид, во состав: архимандрит Нектариј (Најдоски) протереј-ставрофор Димче Ѓорѓиески протоереј Васко Голабоски д-р Светослав Маџаров д-р Сашо Цветковски г-дин Владо Толески и протоереј-ставрофор Никола Христоски, во својство на секретар на ЕУО на ДКЕ Охрид и записничар на ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-02-28 03:03:20 by: Сард

  „Сите ние, кои сме верни, да го воспееме божествениот ученик и сопатник на апостолот Павле, Тимотеја, оддавајќ му почит и на мудриот Анастасиј, кој засветли од Персија како ѕвезда, и кој ги протерува нашите душевни страсти, и телесни болести“ (кондак на Утрена на св. ап. Тимотеј).   На 04.02.2021 година, денот кога го прославуваме празникот на светиот апостол Тимотеј и на преп. мч. Анастасиј Персиски, како и по повод именденот на нашиот возљубен архиереј Митрополитот Тимотеј, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски и Димче Ѓорѓиески, свештеникот Љупчо Бакрачески и протоѓаконот Николче ...

  Comments: 0   View more...