МПЦ-ОА - Брегалничка Епархија »

 • СЕДНИЦА НА ЕУО

  Posted 2021-03-01 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/01-03-21/01.jpg" path="images/stories/01-03-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox}       СЕДНИЦА НА ЕУО На 01.03.2021 година, во просториите на Административниот центар при Брегалничката епархија во Штип, беше одржана редовна седница на Епархискиот управен одбор при Брегалничката епархија под претседателство на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион. На седницата беше одобрена Завршната сметка на Епархијата за 2020 ...

  Comments: 0   View more...

 • Литургија во Кратово

  Posted 2021-02-24 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/24-02-21/01.jpg" path="images/stories/24-02-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox}     Литургија во Кратово  На 24.02.2021 кога го чествуваме споменот на Светиот Маченик Георгиј Кратовски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион заедно со Митрополитите господин Григориј и господин Јосиф и со Епископот Јаков во храмот посветен токму на овој голем македонски светител отслужија Света  Архиерејска Литургија по која беше пресечен празничниот ...

  Comments: 0   View more...

 • Осветување на нов параклис во Велес

  Posted 2021-02-21 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/21-02-21/01.jpg" path="images/stories/21-02-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox}   Осветување на нов параклис во Велес На 21.02.2021 година во неделата на кога се чита Евангелскиот тексст за митарот и фарисејот, во Велес, Неговото Високопреосвештентво Митрополитот Повардарски господин Агатангел во сослужение на нашиот Митрополит Брегалнички господин Иларион и на повеќе свештеници се освети нов параклис посветен на „Св. Гаврил ...

  Comments: 0   View more...

 • Храмова слава во Оризари и осветување на новoизграден пат

  Posted 2021-01-31 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/31-01-21/01.jpg" path="images/stories/31-01-21/" previewHeight="200" previewWidth="150"}{/artsexylightbox} Храмова слава во Оризари и осветување на новoизграден пат  На 31.01.2021 год. кога го празнуваме споменот на Св. Атанасиј Велики, чие што име го носи храмот во Оризари, Неговото Виокопреовештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници отслужи Света Архиерејска Литургија на која одржа пригодна беседа, го благослови славскиот колач и изврши литија околу ...

  Comments: 0   View more...

 • Чествување на Св. Гаврил Лесновски во Лесново

  Posted 2021-01-28 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/28-01-21/01.jpg" path="images/stories/28-01-21/" previewHeight="200" previewWidth="150"}{/artsexylightbox} Чествување на Св. Гаврил Лесновски во Лесново  На 28.01.2021 кога Православната Црква го чествува споменот на Светиот Гаврил Лесновски – закрилникот на светата Лесновска обител, Неговото Виокопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници од епархијата отслужи Света Архиерејка Литургија на која изговори одржајна беседа ...

  Comments: 0   View more...

 • Празнична вечерна по повод споменот на Св. Гаврил Лесновски во Лесново

  Posted 2021-01-27 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/27-01-21/01.jpg" path="images/stories/27-01-21/" previewHeight="200" previewWidth="150"}{/artsexylightbox} Празнична вечерна по повод споменот на Св. Гаврил Лесновски во Лесново  На 27.01.2021 год. во навечерието кога го чествуваме споменот на Св. Гаврил Лесновски кој е заштитник и патрон на Лесновската света обител, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение со повеќе свештеници отслужи празнична вечерна ...

  Comments: 0   View more...

 • Литургија и осветување на Крст во Свети Николе

  Posted 2021-01-21 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/20-01-21/01.jpg" path="images/stories/20-01-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Литургија и осветување на Крст во Свети Николе На 20.01.2021 кога го празнуваме Соборот на Светиот Јован Предвесник и Крстител на нашиот Спасител, неговото Високопреосвештентво Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение со свештеници од Свети Николе отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Св. Николај Мирликиски“ – Свети Николе. По боженствената Литургија ...

  Comments: 0   View more...

 • Богојавление во Штип

  Posted 2021-01-19 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/19-01-21/01.jpg" path="images/stories/19-01-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Богојавление во Штип  На 19.01.2021 год. кога го прославуваме големиот христијански празник Богојавление кај народот познат како Водици, Неговото Високопреосвештенсрво Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници отслужи Света Архиерејска Литургија по чие завршување го изврши чинот на Големиот Богојавленски  водосвет и ги поздрави присутните верници со радосниот поздрав Бог се ...

  Comments: 0   View more...

 • Чествување на Светиот Серафим Саровски во Пантелеј

  Posted 2021-01-15 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/15-01-21/01.jpg" path="images/stories/15-01-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Чествување на Светиот Серафим Саровски во Пантелеј  На 15.01.2021 година кога го празнуваме споменот на Светиот Серафим Саровски, во параклисот при манастирот „Св. Пантелејмон“ – село Пантелеј (кочанско), кој е поветен на овој голем руски подвижник и на Светиот Нектариј Егински, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници отлужи Света ...

  Comments: 0   View more...

 • Литургија на Пониква

  Posted 2021-01-14 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/14-01-21/01.jpg" path="images/stories/14-01-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Литургија на Пониква На 14.01.2021 год. кога го празнуваме споменот на Обрезанието на нашиот Господ и Спасител Исус Христос, како и споменот на Светиот Василиј Велики на кого е поветен манастирот во Пониква, Неговото Виссокопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на свештеници од Кочанското архиерејско  намесништво отслужи Света Василиева ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија по повод споменот на Светиот Гаврил, епископот Велички

  Posted 2021-01-12 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/12-01-21/1.1.jpg" path="images/stories/12-01-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Божествена Литургија по повод споменот на Светиот Гаврил, епископот Велички  На 12.01.2021 год. по повод чествувањето на споменот на Светиот Епископ Велички и новиот Лесновски чудотворец Гаврил Светогорец, во Лесновскиот манастир Неговото Високопреосвештентво Митрополитот Брегалнички господин Иларион отслужи Света Архиерејска Литургија во сослужение на повеќе свештеници од Брегалничката ...

  Comments: 0   View more...