Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Свети апостоли Петар и Павле

Свети апостоли Петар и Павле
Sample Image

 

На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на светите апостоли Петар и Павле, Митрополитот Агатангел отслужи света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На оваа Литургија, Митрополитот Агатангел благоволи и во ракоположи во чин свештеник, досегашниот ѓакон Драган Тасевски од Велес. На големиот христијански празник Петровден се навршија 24 години од архипастирската дејност на Митрополитот Агатангел, па од името на целото свештенство на Повардарската епархија, како и од целото патство со слово кон Митрополитот се обрати протоереј Игор Пармачки.

Фотографии на следниот линк: https:/photos.app.goo.gl/mrRCvXrgCZrx7xet5

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: