Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Литургија во црквата „Св. Наум“ во Скопје

Литургија во црквата „Св. Наум“ во Скопје

 

Sample Image

 

На 03.07.2022 година, во денот кога Црквата го прославува светиот отец наш Наум – Охридскиот Чудотворец и основоположник на словенското монаштво, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на Света Архијерејска Литургија во храмот посветен на свети Наум во скопската населба Радишани. На Архиепископот му сослужуваа Нивните Високипреосвештенства, Митрополитите: Повардарски г. Агатангел и Брегалнички г. Иларион и Неговото Преосвештенство, Епископот Будимски и администратор Темишварски г. Лукијан од Српската Православна Црква, како и бројни ставрофорни протојереи, јеромонаси, свештеници, протоѓакони и ѓакони од МПЦ и СПЦ.

Повеќе на следниот линк: http:/mpc-spe.mk/.../liturgija-sv-naum-radisani-2022/

 

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: