Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Света Литургија на празникот на св. Новомаченици Јасеновачки

На 10.09.2022 год., кога го славиме споменот на светите новомаченици Јасеновачки, Неговото Високопреосвештенство митрополитот кумановско-осоговски г.Григориј сослужуваше во манастирот на свети Јован Крстител во Јасеновац. На светата архијерејска Литургија началствуваше Неговата Светост Патријархот... Повеќе »
"Света Литургија на празникот на св. Новомаченици Јасеновачки"

На 10.09.2022 год., кога го славиме споменот на светите новомаченици Јасеновачки, Неговото Високопреосвештенство митрополитот кумановско-осоговски г.Григориј сослужуваше во манастирот на свети Јован Крстител во Јасеновац.

На светата архијерејска Литургија началствуваше Неговата Светост Патријархот српски г.г.Порфириј во сослужение со Неговото Високопреосвештенство митрополитот црногорско-приморски г.Јоаникиј, Неговото Високопреосвештенство митрополитот преспанско-пелагониски г.Петар, Неговото Високопреосвештенство митрополитот кумановско-oсоговски г.Григориј, Неговото Преосвештенство епископот милешевски г.Атанасиј, Неговото Преосвештенство епископот пакрачко-славонски г.Јован, Неговото Преосвештенство епископот ваљевски г.Исихиј, Неговото Преосвештенство епископот захумско-херцеговачки и приморски г.Димитриј и Неговото Преосвештенство епископот хумски г.Јован.
На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: