Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Отсекување на главата на Св. Јован Крстител - с.Горни Подлог

{artsexylightbox singleImage="images/stories/11-09-22/01.jpg" path="images/stories/11-09-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Отсекување на главата на Св. Јован Крстител - с.Горни Подлог - Кочани На 11.09.2022 година, Недела 13-та по Педесетница, Отсекување на главата на Свети Јован Претеча и Крстител, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Отсекување на главата на Св. Јован Крстител“ во с. Горни Подлог - Кочани. На крајот од Литургијата, Митрополитот г. Иларион одржа содржајна беседа,
image

Отсекување на главата на Св. Јован Крстител - с.Горни Подлог - Кочани

На 11.09.2022 година, Недела 13-та по Педесетница, Отсекување на главата на Свети Јован Претеча и Крстител, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Отсекување на главата на Св. Јован Крстител“ во с. Горни Подлог - Кочани. На крајот од Литургијата, Митрополитот г. Иларион одржа содржајна беседа,

изврши мал водосвет и го благослови и пресече празничниот леб.

 

 

 

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: