Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Соопштение: Српскиот патријарх Порфириј во посета на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија

Одговарајќи со радост на поканата од Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан, Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј со свештена придружба ќе ја посети Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија на... Повеќе »
"Соопштение: Српскиот патријарх Порфириј во посета на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија"

Одговарајќи со радост на поканата од Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан, Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј со свештена придружба ќе ја посети Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија на 23 и 24 мај 2022 год.

Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј и Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан на 24 мај 2022 год., на празникот на Светите Кирил и Методиј, ќе служат света архиjерејска Литургија во соборниот храм Св. Климент Охридски, во Скопје, во сослужение со архијереи на двете сестрински Цркви.

Извор: spc.rs

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: