Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Осветување на нов храм во с. Рајчани

{artsexylightbox singleImage="images/stories/08-05-22/01.jpg" path="images/stories/08-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Осветување на нов храм во с. Рајчани - Кочанско На 08.05.2022 година, Недела 3 на Воскресение (на Мироносиците), св. ап. и ев. Марко, св. Анинан Александриски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, го освети новоизградениот храм посветен на „Света Троица“ во с. Рајчани - кочанско, а потоа отслужи Света Воскресна Архиерејска Литургија во новоосветениот храм,
image

Осветување на нов храм во с. Рајчани - Кочанско

На 08.05.2022 година, Недела 3 на Воскресение (на Мироносиците), св. ап. и ев. Марко, св. Анинан Александриски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, го освети новоизградениот храм посветен на „Света Троица“ во с. Рајчани - кочанско, а потоа отслужи Света Воскресна Архиерејска Литургија во новоосветениот храм,

на Литургијата верниот народ се причести со Телото и Крвта Христова, а Митрополитот одржа содржајна беседа.

 

 

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: