Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушница

{artsexylightbox singleImage="images/stories/30-04-22/01.jpg" path="images/stories/30-04-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Литургија во Струмица и литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушница На 30.04.2022 година, Сабота од Светлата Седмица, св. свешт-мч. Кипријан Слепченски, св. свешт-мч. Симеон, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на Епископот Стобиски г. Јаков и свештенослужители од Струмичката и Брегалничката Епархија, отслужија Света Воскресна Архиерејска Литургија во храмот „Св. Димитриј и Св. Григориј Палама“ во Струмица, а по Литургијата тргна свечената литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушница и мошти од Св. Гаврил Велички, Св. Василиј Велики и Св. Првомаченик Стефан,
image

Литургија во Струмица и литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушница

На 30.04.2022 година, Сабота од Светлата Седмица, св. свешт-мч. Кипријан Слепченски, св. свешт-мч. Симеон, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на Епископот Стобиски г. Јаков и свештенослужители од Струмичката и Брегалничката Епархија, отслужија Света Воскресна Архиерејска Литургија во храмот „Св. Димитриј и Св. Григориј Палама“ во Струмица, а по Литургијата тргна свечената литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушница и мошти од Св. Гаврил Велички, Св. Василиј Велики и Св. Првомаченик Стефан,

до плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица.

 

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: