Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Ракополагање во Виница

{artsexylightbox singleImage="images/stories/17-05-21/01.jpg" path="images/stories/17-05-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Ракополагање во Виница На 16.05.2021 год. во неделата на Жените мироносици кога го чествуваме споменот на Св. Мч-ци Тимотеј и Марва, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Бреглнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници од епархијата отслужи
image

Ракополагање во Виница

На 16.05.2021 год. во неделата на Жените мироносици кога го чествуваме споменот на Св. Мч-ци Тимотеј и Марва, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Бреглнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници од епархијата отслужи

 Света Архиерејска Литургија во храмот „Св.Ап. Лука“ во Виница на која во чин свештеник го ракоположи ѓакон Дамјан Спасов од Виница. По прочитаната свечена заклетва од страна на кандидатот за свештеник, надлежниот ни Митрополит му е обрати на ѓакон Дамјан и го поучи за големината, но и одговорноста за свештеничкиот повик, а по Причестувањето со Телото и Крвта на нашиот Господ и Спасител обраќајки се кон присутните верници изговори пригодна беседа.

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: