Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Источен Петок - Балаклија

Источен Петок - Балаклија

 

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

Балаклија, односно Источeн Петок е денот што духовно го обединува градот Велес и неговите жители. Овој ден се прославува како слава на градот Велес, при што центарот на празнувањето е манастирскиот комплекс „Св. Димитриј“ и околните цркви „Св. Петка“ и „Св. Никола“.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Во манастирот „Св. вмч. Димитриј“, во предвечерјето на празникот се отслужи Вечерна Богослужба, а на самиот ден Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена Литургија.

 

 

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: