МПЦ-ОА - Кумановско Осоговска Епархија »

 • Вечерна богослужба за празникот на св. мч. Георгиј Кратовски

  Posted 2023-02-23 19:33:21 by: Сард

  На 23.02.20223 година, за празникот на св. мч. Георгиј Кратовски и св. Власиј, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Вечерна богослужба во храмот на свети Георгиј Кратовски во Кратово.   ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија на Сретение на Господ Исус Христос

  Posted 2023-02-15 19:32:58 by: Сард

  На 15.02.2023 година, на празникот Сретение на Господ Исус Христос, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во храмот на свети вмч. Димитриј во Крива Паланка. На Светата Литургија верниот народ се... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна Богослужба за Сретение на Господ Исус Христос

  Posted 2023-02-15 06:05:12 by: Сард

  На 14.02.2023 година, за празникот Сретение на Господ Исус Христос, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско – осоговски г. Григориј служеше Вечерна богослужба во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија на празникот на светите Три Јерарси: Василиј Вeлики, Григoриј Бoгoслoв и Јoван Златoуст

  Posted 2023-02-12 18:48:18 by: Сард

  На 12.02.2023 година, кога се празнуваат светите Три Јерарси, Василиј Вeлики, Григoриј Бoгoслoв и Јoван Златoуст, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј, во сослужение со митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар и епископот Хераклејски г. Климент, служеше... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Атанасиј Велики и Кирил Александриски

  Posted 2023-01-31 15:23:38 by: Сард

  На 31.01.2023 година, преп. Атанасиј Велики и Кирил Александриски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Литургија во храмот на свети Димитриј во Крива Паланка. На Светата Литургија верниот народ се причести... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба за празникот на преп. Атанасиј Велики и св. Кирил Александриски

  Posted 2023-01-30 21:08:05 by: Сард

  На 30.01.2023 година, преп. Атанасиј Велики; св. Кирил Александриски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Вечерна богослужба во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива ...

  Comments: 0   View more...

 • Преподобен Антониј Велики

  Posted 2023-01-30 13:24:03 by: Сард

  На 30 јануари 2023 година, кога Црквата го прославува споменот на преподобниот Антониј Велики, Неговото високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, во храмот на свети Димитриј во Крива Паланка служеше Света Литургија. На Светата... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба за празникот на свети Антониј Велики

  Posted 2023-01-29 16:05:14 by: Сард

  На 29.01.2023 година, свети Антониј Велики, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Вечерна богослужба во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива ...

  Comments: 0   View more...

 • Триесет и трета недела по Педесетница

  Posted 2023-01-29 09:13:52 by: Сард

  На 29.01.2023 година, во Триесет и третата недела по Педесетница, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Литургија во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово. На Светата Литургија, верниот народ... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба за 33 Недела по Педесетница

  Posted 2023-01-28 22:28:32 by: Сард

  На 28.01.2023 година, Недела 33 по Педесетница, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, служеше Воскресна вечерна богослужба во митрополитскиот соборен храм свети Никола во ...

  Comments: 0   View more...

 • Свето Богојавление – Водици

  Posted 2023-01-19 09:38:06 by: Сард

  На 19 јануари 2023 година, кога Црквата го слави Крштението Господово – Богојавление, во митрополитскиот соборен храм на Свети Никола во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше света Литургија. Верниот народ на Литургијата... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија за празникот на светите маченици Теопемпт и Теона. Голем Водокрст

  Posted 2023-01-18 12:11:05 by: Сард

  На 18.01.2023 год., Навечерие на Свето Богојавление, Св. свештеномаченик Теопемпт, епископ Никомидиски и маченик Теона; Св. пророк Михеј, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Утрена богослужба, Царски часови и Вечерна богослужба со Света Василиева Литургија... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија во Недела пред Богојавление

  Posted 2023-01-15 09:06:44 by: Сард

  На 15.01.2023 година, Недела пред Богојавление, св. Силвестер и преп. Серафим Саровски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско – осоговски г. Григориј служеше Света Литургија во митрополитскиот соборен храм св. Никола во Куманово. На Светата... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија на празникот Обрезание Господово и на свети Василиј Велики

  Posted 2023-01-14 20:20:30 by: Сард

  На 14.01.2023 година, празникот на Обрезанието Господово и на свети Василиј Велики, митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Василиева Литургија во митрополитскиот соборен храм Св. Никола, во Куманово. Верниот народ на Литургијата се причести... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети архиѓакон и првомаченик Стефан

  Posted 2023-01-10 06:49:14 by: Сард

  На 09.01.2023 година, кога Црквата го слави светиот архиѓакон и првомаченик Стефан, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско – осоговски г. Григориј служеше Света Литургија во храмот свети Јован Крстител во Кратово. Верниот народ на... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • БОЖИКНО ПОСЛАНИЕ

  Posted 2023-01-10 06:39:32 by: Сард

    † ГРИГОРИЈ, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, МИТРОПОЛИТ КУМАНОВСКО–ОСОГОВСКИ, ИСПРАЌА БОЖИКНО ПОСЛАНИЕ ДО СЕЧЕСНОТО СВЕШТНСТВОТО И СИТЕ ХРИСТОЉУБИВИ ПРАВОСЛАВНИ ЧЕДА НА КУМАНОВСКО-ОСОГОВСКАТА ЕПАРХИЈА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ХРИСТОС СЕ РОДИ!   „… Секој добар дар... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија на празникот Собор на Пресвета Богородица

  Posted 2023-01-08 20:05:04 by: Сард

  На 08.01.2023 год., Недела по Рождество, Собор на Пресвета Богородица, Преп. Никодим Прилепски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во храмот на Св. великомаченик Димитриј, во Крива Паланка. На Светата Литургија,... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија на празникот Рождество Христово – Божик

  Posted 2023-01-07 12:15:36 by: Сард

  На 07.01.2023 год., Рождество по плот на Господ Бог и Спасител наш Исус Христос, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во митрополитскиот соборен храм Св. Никола, во Куманово. На Светата Литургија... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Велико Повечерие на Бадник

  Posted 2023-01-06 21:49:55 by: Сард

  На 06.01.2023 год., во митрополитскиот соборен храм Св. Никола, во Куманово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Велико повечерие, а потоа ги благослови бадниковите гранчиња „како символ на дрвото од Крстот, на животот... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Утрена богослужба, Царски часови и Вечерна со Света Василиева Литургија на Бадник

  Posted 2023-01-06 10:24:03 by: Сард

  На 06.01.2023 год., Бадник – ден пред празникот на Христовото Рождество, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Утрена богослужба, Царски часови и Вечерна богослужба со Света Василиева Литургија во митрополитскиот соборен храм Св. Никола, во... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...