МПЦ-ОА - Дебарско Кичевска Епархија »

 • Posted 2022-09-19 08:38:17 by: Сард

  „Сега ни се јави Спасителовиот Крстител, на пустината красота и печат на пророците, и разумно ги весели мислите на верните, затоа се покажа како Христов Претеча и вистински сведок на Неговото доаѓање. Поради тоа, со духовни песни, заедно да му повикаме на Јована: Пророку и проповеднику на вистината, моли се за нас да се спасиме“ (седален на Утрена на Отсекување на чесната глава на св. Јован Крстител).   Весели се Крстителу, кој го изобличуваш безбожниот Ирод, и на дупите во адот им проповедаш. И оваа година торжествено го прославивме оној за кого Христос кажа дека не се родил поголем меѓу родените од жена. Имено, на 11.09.2022 година, денот кога го празнуваме Отсекувањето на чесната глава на славниот пророк, Претеча и Крстител Јован, во манастирот „Св. Јован Крстител“ - Бигорски, беше отслуена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Епископот Антаниски г. Партениј, игумен ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-09-19 08:38:17 by: Сард

  По донесената Одлука од 25 август 2022 година на Свештениот собор на Руската православна црква за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, на 08 септември оваа година, Неговата Сесветост Патријархот Московски и на сите Руси г.г. Кирил испрати писмо до Неговото Блаженство Митрополитот Скопски и Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан, во кое го известува Неговото Блаженство за прифатената автокефалија. Истото Ви го пренесуваме во целост, преведено на македонски ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-09-19 08:38:17 by: Сард

  На 06.09.2022 година, во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Охрид, беше прославен големиот Јубилеј на првата генерација богослови во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Скопје - 50 години од матура. Домаќин на оваа средба беше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, кој имал привилегија да биде дел од овој зародиш на Македонската православна богословија. Средбата беше одбележана со Благодарствена молитва кон Бога, со отслужување на света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, игумен на манастирот, протоереј-ставрофорите Јорданчо Митевски, Илија Димитриевски и Атанас Поповски, свештеникот Јован Саканарски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски, а присуствуваше и свештеникот Димко Димоски, исто така, член на оваа прва богословска генерација. На Литургијата, со благослов на надлежниот архиереј на Струмичката епархија Митрополитот г. Наум, Митрополитот Тимотеј го одликува во протоерејски ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-09-19 08:38:17 by: Сард

  Соопштение  Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница, одржана на 30 август 2022 година, разгледа повеќе прашања и настани поврзани со актуелниот црковен живот, ја проследи дејноста на црковните воспитно-образовни институции и односите со Помесните Православни Цркви. Светиот Синод со голема радост и благодарност ја прими веста за прифаќањето на автокефалниот статус на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија од страна на Руската Православна Црква – Московска Патријаршија (РПЦ – МП) на заседанието на Синодот на РПЦ од 25 август 2022 година, запишувајќи го името на нејзиниот Поглавар, Неговото Блаженство, Архиепископ Охридски и Македонски г. г. Стефан во свештениот диптих. Одлуката на Синодот на Руската Православна Црква следи по обраќањето на Српскиот Патријарх г. г. Порфириј соопштувајќи ја веста на Рускиот Патријарх г. г. Кирил за автокефалниот статус на сестринската Македонска Православна Црква. Исто така, Синодот на МПЦ – ОА им благодари на сите други Помесни ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-08-28 18:00:14 by: Сард

  „Богомудри луѓе, соберете се, зашто скинијата на Божјата слава, од Сион се преселува во небесното живеалиште, каде што се слуша чистиот глас на тие кои празнуваат, гласот на радоста неискажлива, на оние кои весело Му пр=еат на Христа: Најпрославен Боже на татковците, и наш, благословен си“ (песна од Канонот на Утрена на празникот Успение на Пресвета Богородица).   На 28.08.2022 година, денот кога го прославуваме празникот Успение на Пресвета Богородица, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Македонски Брод, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Саше Костадиноски и Зоран Ставрески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. Уште еден повод за нашиот свечен собир во Македонски Брод, беше и големиот јубилеј 150 години од изградбата на градскиот храм. По тој повод, со свое поздравно обраќање се обрати и старешината на храмот, свештеникот Саше ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-08-28 18:00:14 by: Сард

  „Твоето успение го слават властите и престолите, началата и господствата, силите и херувимите и страшните серафими. Радувајте се, родени наземјата! Красејќи се со твојата божествена слава, царевите, со арахангелите и со ангелите, ти се поклонуваат и те воспеваат: Радувај се, благодатна, со тебе е Господ, Кој на светот му дава милост голема“ (стихира на Господи повикав... на Вечерна на Успение на Пресвета Богородица).   На 27.08.2022 година, во вечерните часови, во храмот „Успение на Пресвета Богородица - Каменско“ во Охрид, започна прославувањето на великиот празник на Успението на Мајката Божја. Имено, во навечерието на овој голем празик, беше отслужена Вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на свештениците Димче Азески, Ѓорѓи Блажевски и Љупчо Бакрачески и ѓаконот Марко Спасовски. По Вечерната богослужба, беше свечено отслужено и Опелото на Мајката Божја, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-08-28 18:00:14 by: Сард

  На 25 август 2022 година, на редовното заседание на Свештениот Синод на Руската православна црква, било проследено Соопштението на Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил, за доделувањето на автокефалност од Српската православна црква на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Синодот заблагодарил на Господа Бога за разрешувањето врз канонски основи на прашањето за статусот на православната Црква во Северна Македонија. И донел Одлука дека ја признава Македонската православна црква – Охридска архиепископија за автокефална Црква-Сестра, и го впишува името на нејзиниот Претстојател Блаженејшиот Архиепископ Охридски и Македонски Стефан во свештените диптиси. Членовите на Синодот изразиле надеж дека најмладата во семејството на автокефални православни Цркви, Македонската православна црква – Охридска архиепископија, цврсто ќе ја чува во чистота и непорочност светата православна вера и ќе ја пази верноста на православната канонска традиција. Синодот решил и да се известат Неговата Светост Патријарх Српски Порфириј и Неговото Блаженство ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-08-28 18:00:14 by: Сард

  „Светлино неизменлива, Слове, на неродениот Отец Светлина, во Твојата светлина, денес на Тавор покажана, ја видовме и Светлината на Отецот, и Светлината на Духот, Кој во светлина го води сето создание“ (светилен на Утрена на свето Преображение на Господ Исус Христос).   На 19.08.2022 година, на денот на светото Преображение на нашиот Спасител, Господ Исус Христос, во храмот „Св. вмч. Георгиј“ во Струга, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, протоерејот Васко Голабоски, свештениците Александар Димоски и Христијан Костоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. Пред самиот крај на Литургијата, беше осветен и новиот лозов плод. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон насобраните верници со пригодна беседа, којашто во целост ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-08-11 19:44:21 by: Сард

  „Согласно со пофалби да го почитуваме светиот спомен на оној кој ги напои сите со книжевни збоерови и сиот свет го осветли со духовни зраци. Затоа, собран достојно го славиме, достојно ние верните го воспеваме твоето свето успение, славен Клименте! Моли Го Христа Бога да ни подаде прошка на гревовите нам кои со љубов те почитуваме“ (седален на Утрена на св. Климент Охридски).   Споменот на светиот Климент Охридскиот Чудотворец, на оној кој Охрид и Македонија, и сиот свет ги напои со духовните зраци на Божјото слово, како и на св. вмч. Пантелејмон и на светитењ Седмочисленици, и оваа година беше торжестено прославен во градот Охрид, во Светиклиментовиот манастир на Плаошник. Торжествувањето на нашиот просветител и патрон започна ден порано, на 08.08.2022 година, кога во вечерните часови беше отслужена празнична Вечерна богослужба, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Сашо Богданоски и Игор Никовски, ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-08-11 19:44:21 by: Сард

  „Откако со подвиг го исцрпи телото, потоа го зацврсти твоето тело за борбата, сјајна девице и мечанице Христова, во очите на сите тие се покажа како меч искован од неботом, како злато испробано во печката на маките“ (хвалитна стихира на Утрена на св. преподобномаченица Параскева).   На 08.08.2022 година, денот кога го прославуваме споменот на св. свештеномаченик Ермолај и на св. преподобномаченица Параскева - Петка, во храмот „Св. Петка“ во ман. „Св. Наум Охридски“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, игумен на манастирот, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, протоерејот Наум Деспотоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто во целост ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-08-11 19:44:21 by: Сард

  „Власта на смртта повеќе не може да ги држи луѓето, зашто Христос слезе, ги скрши и ги разори нејзините сили. Адот е врзан, пророците се радуваат едногласно, говорејќи: Спасителот им се јави на оние кои останаа во верата: Излезете верни, и вие земете удел во воскресението“ (кондак глас 7, во Недела на утрена).   На 07.08.2022 година, во Осмата недела по Педесетница, и на празникот Успение на св. Ана и на св. Олимпијада и преп. Евпраксија, во храмот „Св. Климент Охридски“ во с. Климештани, општина Дебарца, Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Ромео Петрески и Павел Крцоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. Повод за овој наш собир беше и 100 годишниот јубилеј на храмот во Климештани, како и новонасликаните фрески, осветени пред самата Литургија, коишто уште повеќе го разубавија ова светилиште посветено на светиот Климент Охридски. По ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-08-11 19:44:21 by: Сард

  „Колку што Пресветиот Дух ти даде да претскажуваш, сечесни пророче Илија, си претскажал за доаѓањето на Синот Божји, и не си погрешил, себлажени. Нему ние Му пееме: Боже на нашите татковци, благословен си“ (песна од канонот на Утрена на св. пророк Илија).   Празникот на светиот пророк Илија и на светите Пречистански преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, како и на празникот на нашата држава - славниот ден Илинден, и оваа година беше свечено одбележан и прославен во манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево. Празнувањето започна на 01.08.2022 година, во вечерните часови, со празнична вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски и Илија Димитриевски, еромонахот Макариј, свештениците Александар Матески и Роберт Илијевски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Вечерната богослужба, беше отслужен Парастос за покој на душите на сите борци кои ги дале ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-08-01 09:19:48 by: Сард

  На 26.07.2022 година, во манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, еромонахот Макариј и ѓаконот Марко Спасовски, ги освети новите четири камбани, кои уште повеќе ќе ја украсат торжественоста на овој наш древен манастир. Нивното благочестиво биење да нѐ побудува на молитва и страв Божји, а Пресветата Мајка Божја да направи нивниот звук навек да одекнува за радосни ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-08-01 09:19:48 by: Сард

  „Хорот на светите се радува во вековите, зашто го наследија Царството Небесно; земјата, откако ги прими нивните мошти, изпушта блага миризба; откако се вселија во вечниот живот, станаа слуги Христови“ (хвалитна стихира на Утрена на св. бесребреници Козма и Дамјан).   .На 14.07.2022 година, кога го славиме споменот на светите бесребреници и чудотворци Козма и Дамјан, Римските маченици, во храмот „Св. Козма и Дамјан“ („Св. Врачи“) во Пештани, Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Ристе Ристевски, свештеникот Атанас Казанџиски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-08-01 09:19:48 by: Сард

  „Сигурните и богогласни проповедници, врвот на апостолите Твои, Господи, си ги примил во наслада и покој на Твоите добра, бидејќи нивните страдања и смрт си ги примил подобро од секоја првина, Ти, Кој единствен знаеш да ги читаш срцата на луѓето“ (кондак на Утрена на св. ап. Петар и Павле).   На 12.07.2022 година, денот кога го прославуваме споменот на светите славни, сефални и првоврховни апостоли Петар и Павле, во храмот „Св. Петар и Павле“ во Кичево, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, свештениците Александар Матески и Александар Крстаноски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-08-01 09:19:48 by: Сард

  Во продолжение Ви ја пренесуваме беседата на Митрополитот Тимотеј, изговорена пред Литургијата на монашењето на празникот Рождество на св. Јован Крстител, во манастирот „Св. Јован Крстител“ - Бигорски, на 07.07.2022 ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-08-01 09:19:48 by: Сард

  „Непрестајно, како гласот на оној кој вика (во пустината), моли Го Избавителот на светот, Крстителу, да ја разреши неплодноста духовна, на оние кои го воспеваат твоето раѓање“ (песна од канонот на Утрена на празникот Рождество на св. Јован Крстител).   На 07.07.2022 година, торжествено беше прославен денот кога го прославуваме Рождеството на славниот пророк, претеча и Крстител Јован - Иванден, во манастирот „Св. Јова Крстител - Бигорски“. Празнувањето започна со пет нови монашења, пет нови подвижници, кои доброволно се откажаа од светот, за да Му служат на Бога. Имено, искушениците Драги Златковски, Џанго Котевски, Филип Гула, Анѓел Јовановски и Глигорчо Пуреовски го примија монашкиот потстриг од нашиот духовен водач, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, и ги добија имињата (според наведениот ред): Јоаникиј, Јоаким, Филип, Ангелариј и Григориј. Откако заврши чинот на монашењето, кон нив и кон верните Митрополитот Тимотеј се обрати со пригодна беседа, којашто ќе ви ја пренесеме во посебна ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-07-17 11:12:46 by: Сард

  Во продолжение ви ја пренесуваме беседата од Митрополитот Тимотеј, произнесена на Литургијата по повод прославувањето на преподобниот Наум Охридски ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-07-17 11:12:46 by: Сард

  „Како помошник на јерархот Климента, божествениот Наум дојде меѓу народот македонски, и го просвети со светлината на проповедањето. Затоа сега со него се прославува“ (песна од канонот на Утрена на преп. Наум Охридски Чудотворец).   Нашиот преподобен Наум, нашиот заштитник кој бдее над водите од прекрасното Охридско Езеро, и оваа година беше прославен со најторжествени песнопенија и поклоненија, принесени од неизбројниот верен народ, кој дојде од сите страни во Светинаумовиот манастир за да му се поклони на Чудотворецот, чии чудеса и денеска немаат број. Празнувањето на нашиот молитвеник Наум започна на 02.07.2022 година, со Вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, игумен на манастирот, свештениците Димче Азески, Горан Ставрески и Александар Димоски, еромонасите Ефросиниј и Анатолиј и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Вечерната богослужба, Митрополитот Тимотеј се обрати кон ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-07-17 11:12:46 by: Сард

  Нова заповед ви давам, да се љубите еден со друг; како Јас што ве возљубив, така и вие да се љубите еден со друг. По тоа ќе ве познаат сите дека сте Мои ученици, ако имате љубов помеѓу себе. (Јн. 13, 34-35)  По Божјата милост и благослов, како и со застапништвото на светиот Климент Охридскиот Чудотворец и светиот Сава Српски, по долги години искушенија за двете цркви - Македонската православна црква - Охридска архиепископија и Српската православна црква, дојде времето да го покажеме на дело исполнувањето на Новата Христова безвремена заповед. По молитвите и заложбите на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и на Неговата Светост Патријархот Српски г.г. Порфириј, како и по снисходењето и молитвите на членовите на Синодите на двете сестрински цркви, Господ даде по долги години браќата кои никогаш и реално не се оддалечија, сега повторно да го возобноват мирот што Господ ни го остави преку Своите свети апостоли и ученици. А кога браќата се љубат помеѓу себе, тие и не сакаат за долго да бидат оддалечени еден од друг, туку заеднички да пребиваат во љубовта ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-07-17 11:12:46 by: Сард

  „Мноштвото свети, зрачејќи со божествениот сјај на Сонцето со тројна светлина, богословат за Тричислената Единица, беспочетниот Отец, и доброчесниот Син, и Светиот Дух“ (песна од канонот на Утрена во Неделата на Сите светии).   На 19.06.2022 година, во Неделата на Сите светии, во манастирот „Сите светии“ („Сисвети“) во с. Лешани, Дебарца, Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сосолужение на архимандритот Нектариј, еромонахот Вартоломеј, старешина на манастирот, свештеникот Александар Димоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, којашто ви ја пренесуваме во ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-07-17 11:12:46 by: Сард

  „Божествени Еразмо, распален од љубовта кон Бога, си Го засакал Христа. Евангелието им го објасни на сите топло; неуките луѓе си ги извлекол од темнината, а си ги срушил демонските идоли. Затоа, отче, моли Го Христа Бога, да ни дарува милост голема“ (стихира по второ стихословие на утрена на св. Еразмо Охридски).    Нашиот свет Охридски заштитник, великиот свештеномаченик Еразмо, и оваа година најторжествено беше прославен, на местото каде што ги возвишувал своите молитви пред Господа, местото кое и денеска на многумина им дава утеха и исполнување на молитвите. Торжественото прославување започна на 14 јуни, со празнична Вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Горан Ставрески и Љупчо Бакрачески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. Празнувањето продолжи утредента на 15 јуни, со света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше  ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-06-10 18:42:15 by: Сард

  На 5 јуни 2022 година, во Неделата на Светите отци од Првиот vселенски собор, Неговата Светост Патријархот Српски г.г. Порфириј чиноначалствуваше на светата архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Архангел Михаил”, во Белград, во сослужение на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, а во сослужение на Високопреосветените Митрополити: Преспанско-пелагониски г. Петар, Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Повардарски г. Агатангел, Европски г. Пимен, Кумановско-осоговски г. Григориј, и Нивните Преосвештенства Епископите: Зворничко-Тузлански г. Фотиј, Крушевачки г. Давид, Ремезијански г. Стефан, Топлички и избраниот шабачки г. Јеротеј, Хвостански и избраниот западноевропски г. Јустин, избраниот епископ Јегарски арх. Нектариј, архимандритите Нектариј (Најдоски), Нектариј (Ѓуриќ) и Данило (Гаврановиќ), протоереј-ставрофорите Никола Грамбозов и Никола Христоски и протоѓаконите Драган Радиќ, Радомир Вуќиниќ, Николче Ѓурѓиноски и Александар Димитријов, а во молитвено присуство на Високопреосветениот митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Преосветените ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-06-03 09:56:28 by: Сард

  „Константин со неговата мајка Елена денс го покажуваат крстот, сечесното дрво, кој е за посрамување на сите Јудеи, а за верните цареви е оружје против непријателите, но и за нас се покажа како голем знак и страшен во борбите“ (кондак на Утрена на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена).   На 03.06.2022 година, денот кога ги прославуваме светите рамноапостолни цареви Константин и Елена, во храмот „Св. Константин и Елена“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот Васил Михајлоски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-06-03 09:56:28 by: Сард

  „Сите луѓе, да Му запееме на Христа, Кој се вознесе во слава на плеќите херувимски, за да нѐ стави и нас со Себе од десната страна на Отецот, песна победничка, зашто се прослави“ (песна од Канонот на Утрена на Вознесение на Господ Исус Христос).   На 02.06.2022 година, денот кога го прославивме светлото Вознесение на Господ Бог наш и Спасителот Исус Христос, во манастирот „Вознесение Христово“ („Св. Спас“) во с. Горно Лакочереј, Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола ХРистоски, протоерејот Кирил Јованоски, свештеникот Горан Ставрески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а потоа се направи и свечена празнична литија околу светиот храм, по што литијната поворка продолжи до светиот Крст, поставен на височините над ...

  Comments: 0   View more...