МПЦ-ОА - Повардарска Епархија »

 • 5 год. од осветувањето на храмот „Св. Кирил и Методиј“

  Posted 2022-09-18 21:47:40 by: Сард

  5 год. од осветувањето на храмот „Св. Кирил и Методиј“     Денес, 18.09.2022 година, со света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес беше одбележана петгодишнината од осветувањето на оваа црква. Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство од сите архиерејски намесништва на Повардарската епархија. ...

  Comments: 0   View more...

 • Отсекување на главата на св. Јован Крстител

  Posted 2022-09-18 21:47:40 by: Сард

      На денешен ден (29. август по стариот, односно 11. септември по новиот календар), Црквата го оживува споменот за маченичката смрт на Свети Јован Претеча. Претеча е оној кој брза пред некого за да ја објави веста за Неговото доаѓање и тоа е едно од имињата на овој светител. Тоа име на Свети Јован е сосема разбирливо и оправдано, зашто целиот свој живот, од неговото зачнување, па сè до телесната смрт, тој непрекинато сведочеше дека Исус навистина е Бог и Син Божји.По тој повод, во манастирот посветен на овој светител во местото Ветерско беше отслужена Света Божествена Литургија, со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Митрополитот, во својата беседа пред присутните, зборуваше за духовниот живот на Свети Јован Крстител, за неговата праведност, како и за спремноста да се жртвува за вистината, кога станува збор за изобличувањето на гревот. По Литургијата беше извршен Водосвет и прекршување на празничните лебови.Отсекувањето на главата на Св. Јован Крстител     11/09/2022Ирод Антипа, синот на стариот Ирод, убиецот на Витлеемските младенци во времето на ...

  Comments: 0   View more...

 • „Ти си ми сè“ - ново издание

  Posted 2022-09-18 21:47:40 by: Сард

  „Ти си ми сè“ - ново издание   Со благослов на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и Митрополитот Повардарски г. Агатангел, се испечати книгата „Ти си ми сè“, која е авторско дело на дипломираниот теолог Стојанче Андов. Оваа книга е богоугодно и срдечно автобиографско раскажување на еден богослов и теолог, кој го всели Бог и Божјата љубов во своето срце уште од своето детство, та во секој момент оттогаш го слави и го шири Словото на Живиот Бог . Во овие негови лични записи и дневник на случувања, тој опишува многу настани, личности, места, животни предизвици и животни премрежја кои ги преживеал првенствено и единствено гледајќи го Бога во сите нив и неколебливо потпирајќи се на Неговата света промисла. Книгата може да се најде во сите храмови на Повардарската епархија или да се порача директно од издаваштвото на Повардарската епархија на тел. 043 221 231. Цена на книгата 400 ...

  Comments: 0   View more...

 • „Патокази за вечност“ - ново издание

  Posted 2022-09-18 21:47:40 by: Сард

  „Патокази за вечност“ - ново издание   Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, се подготви и се испечати книгата „Патокази за вечност“ од Антони Конијарис. Ова издание во кое се собрани три дела од овој автор (Пораките од Неделните Евангелија 1 и 2 дел, како и Проповеди на големите празници во Православната црква) го печатиме и посветуваме за секој православен Македонец, кој се интересира за Православната вера, за секој верник, како и за сите сегашни и идни свештеници, и веруваме дека преку неговите проповеди многумина ќе најдат одговори на нивните дилеми, многумина ќе научат нови работи за верата и духовниот живот, а на свештениците ќе им биде пример за тоа, како треба да се служи на Бога и на народот, и како да се проповеда Христовото Евангелие, најпрво со својот живот, во и надвор од храмот, а потоа и со зборови. Ова најново издание од издавачката дејност при Повардарската епархија „Св. Ѓорѓи Полошки“ е превод на ѓакон Петар Кабранов. Книгата може да се најде во сите храмови на Повардарската епархија или да се порача ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Божествена Литургија

  Posted 2022-08-28 18:09:40 by: Сард

  Света Божествена Литургија   На 21.08.2022 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света архиерејска Божествена Литургија во црквата "Св. Кирил и Методиј" во Велес. На Литургијата, Митрополитот Агатангел благоволи и го ракоположи во чин ипоѓакон, дипломираниот теолог Александар Ѓорѓиевски од Велес. Фотографии на следниот линк: ...

  Comments: 0   View more...

 • Преображение Господово

  Posted 2022-08-28 18:09:40 by: Сард

  Преображение Господово   На големиот христијански празник, Преображението на Господ Исус Христос на планината Тавор, во црквата „Свети Атанасиј“ во Неготино, беше отслужена Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на бројно свештенство од целата епархија. На крајот на Литургијата, Митрополититот и свештенослужителите пристапија на средината од храмот, каде што извршија осветување и благословување на грозјето коешто верниците го донесоа од своите лозја и ги прекршија и благословија празничните лебови.Фотографии на следниот ...

  Comments: 0   View more...

 • Св. вмч. Пантелејмон

  Posted 2022-08-11 19:33:03 by: Сард

    На 8 и 9 август 2022 година, Велес го чествуваше споменот на својот патрон и заштитник, светиот великомаченик Пантелејмон. Овој празник се чествува и како официјален празник на градот Велес и под покровителство на Општината од пред десетина години и покрај тоа што жителите на градот Велес неговата закрила ја чувствуваат многу одамна, за што сведочи и изградбата на Соборниот храм на Повардарската епархија, посветен на овој светител, по чии молитви, градот бил спасен од страшната чума која се појавила во XIX век. Празнувањето започна со Вечерна Богослужба на која голем број верници од Велес молитвено го просеа застапништвото пред Бога од светиот вмч. Пантелејмон, нивниот закрилник. На Вечерната богослужба присуствуваа и градоначалникот на Велес г-дин Марко Колев, советниците од Општината, како и голем дел од претставниците на институциите од градот. Утредента на самиот празник, како централен настан на празнувањето, беше отслужена Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство од целата ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Петка, Римјанка

  Posted 2022-08-11 19:33:03 by: Сард

    На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на светата преподобна маченичка Параскева Римјанка (света Петка), во храмот „Св. Петка“ во Кавадарци се отслужи Света Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот, свештенослужителите и верниците се упатија во дворот на храмот, кадешто се изврши водосвет. Во предвечерјето на празникот беше отслужена вечерна богослужба ширум храмовите низ Повардарската епархија. Во Велес вечерна богослужба беше отслужена во црквата „Св. Петка“, која како и секоја година беше масовно посетена од жителите на градот Велес кои дојдоа да и се поклонат на преподобната маченичка Параскева.Фотографии на следниот линк:  - Св. преподобна маченичка Параскева Римјанка (света Петка) Родена е во Рим од родители христијани. Од детството научена на верата во Христа. Најусрдно ревнуваше да ги делотвори сите Божји заповеди. Со сведоштвото на нејзиниот вистински благочестив живот и вера упатуваше на патот на ...

  Comments: 0   View more...

 • Светиот пророк Илија - Илинден

  Posted 2022-08-11 19:33:03 by: Сард

  Светиот пророк Илија - Илинден   На денот кога се чествува споменот на светиот пророк Илија, како и националниот празник на Република Македонија-Илинден, беше отслужена света архиерејска Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, а на која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. По завршувањето на Литургијата, беше отслужен Парастос за сите наши предци, кои го положиле својот живот за одбрана на Татковината и на светата Црква. Фотографии на следниот линк: ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Божествена Литургија во Кавадарци

  Posted 2022-08-11 19:33:03 by: Сард

  Света Божествена Литургија во Кавадарци   На 31.07.2022 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на бројно свештенство на Повардарската епархија, отслужи света Божествена Литургија во црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци. Фотографии на следниот линк: ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети апостоли Петар и Павле

  Posted 2022-07-17 10:17:57 by: Сард

  Свети апостоли Петар и Павле  На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на светите апостоли Петар и Павле, Митрополитот Агатангел отслужи света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На оваа Литургија, Митрополитот Агатангел благоволи и во ракоположи во чин свештеник, досегашниот ѓакон Драган Тасевски од Велес. На големиот христијански празник Петровден се навршија 24 години од архипастирската дејност на Митрополитот Агатангел, па од името на целото свештенство на Повардарската епархија, како и од целото патство со слово кон Митрополитот се обрати протоереј Игор Пармачки. Фотографии на следниот линк: ...

  Comments: 0   View more...

 • Православна светлина бр. 62

  Posted 2022-07-17 10:17:57 by: Сард

  Православна светлина бр. 62   Излезе од печат Петровденското издание на списанието „Православна Светлина“.  И во овој број, обработивме многу нови душеполезни теми, од кои се надеваме дека читателската публика ќе пронајде поука. Се надеваме дека и овој празничен број на Православна Светлина ќе биде радосна вест за сите верници во Повардарската епархија, па и пошироко. Вашиот примерок од новиот број ќе можете да го земете во сите храмови низ Повардарската епархија.Електронска (PDF) верзија на списанието: ...

  Comments: 0   View more...

 • Рождество на свети Јован Крстител

  Posted 2022-07-17 10:17:57 by: Сард

     Возљубени, Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.   Линк до филмот: - ...

  Comments: 0   View more...

 • Литургија во црквата „Св. Наум“ во Скопје

  Posted 2022-07-17 10:17:57 by: Сард

  Литургија во црквата „Св. Наум“ во Скопје   На 03.07.2022 година, во денот кога Црквата го прославува светиот отец наш Наум – Охридскиот Чудотворец и основоположник на словенското монаштво, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на Света Архијерејска Литургија во храмот посветен на свети Наум во скопската населба Радишани. На Архиепископот му сослужуваа Нивните Високипреосвештенства, Митрополитите: Повардарски г. Агатангел и Брегалнички г. Иларион и Неговото Преосвештенство, Епископот Будимски и администратор Темишварски г. Лукијан од Српската Православна Црква, како и бројни ставрофорни протојереи, јеромонаси, свештеници, протоѓакони и ѓакони од МПЦ и СПЦ. Повеќе на следниот линк: ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела на сите светии

  Posted 2022-06-21 18:24:33 by: Сард

  Недела на сите светии   Во Неделата на сите светии, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена Литугија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија, а по завршувањето на Литургијата изврши осветување на обновениот параклис-крстилница при црквата, посветен на свети Нектариј Егински. Фотографии на следниот линк: ...

  Comments: 0   View more...

 • Педесетница - Духовден

  Posted 2022-06-13 09:01:29 by: Сард

  Педесетница - Духовден   Светата Педесетница - роденденот на светата Црква - денот кога Светиот Дух во вид на огнени јазици се симна врз апостолите и ги направи носители на благодатта Божја, создавајќи од нив свет собор на сите оние кои се повикани за спасение на тој начин што со својот живот и со своите дела ќе се вградат во телото на Црквата, секоја година свечено се прославува во сите православни храмови во светот. Света Божествена Литургија се служеше и низ сите храмови во Повардарската епархија, а централното чествување на првиот ден од Педесетницата се одржа во Соборниот храм „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес, каде што Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија. По причестувањето, Митрополитот и свештенослужителите пристапија кон служење и на Вечерната богослужба, која во овој ден се извршува веднаш по Литургијата. По големот прокимен од страна на Владиката и свештенослужителите беа прочитани трите долги молитви предвидени за овој ден.  Фотографии на следниот линк:   ...

  Comments: 0   View more...

 • Осветување на камен-темелник

  Posted 2022-06-07 11:44:35 by: Сард

  Осветување на камен-темелник      На ден 06. 06. 2022 година, Митрополитот Агатангел изврши осветување на камен темелник за возобновување на руинираната црква во селото Ветерско, посветена на свети ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела на Светите Отци од I Вселенски Собор

  Posted 2022-06-07 11:44:35 by: Сард

    На 5 јуни 2022 година, во Неделата на Светите отци од Првиот Вселенски собор, Неговата Светост Патријархoт Српски г.г. Порфириј чиноначалствуваше со Светата Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Архангел Михаил“, во Белград, во сослужение на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, а во сослужение на Високопреосветените Митрополити Преспанско-пелагониски г. Петар, Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Повардарски г. Агатангел, Европски г. Пимен, Кумановско-осоговски г. Григориј и Нивните Преосвештенства Епископите Зворничко-Тузлански г. Фотиј, Крушевачки г. Давид, Ремезијански г. Стефан, Топлички и избраниот шабачки г. Јеротеј, Хвостански и избраниот западноевропски г. Јустин, избраниот епископ Јегарски арх. Нектариј, во молитвено присуство на Високопреосветениот митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Преосветените епископи  Хераклејски г. Климент, Бачки г. Иринеј, Маркански г. Сава и пензионираниот канадски г. Георгиј.На крајот од Светата Литургија, Неговата Светост Патријарх Српски г.г. Порфириј на Неговото Блаженство Архиепископот ...

  Comments: 0   View more...

 • Насловна

  Posted 2022-06-03 09:17:20 by: Сард

    На празникот на Светото Вознесение Христово, во храмот посветен на Вознесението во Велес беше отслужена Света Божествена Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение бројно свештенство на епархијата. Традиционално, молитвено присуствуваа голем број верници од градот Велес. По завршувањето на Литургијата беше осветена вода и беа осветени и прекршени празничните колачи.Фотографии на следниот линк:  Вознесение ХристовоЧетириесет дена по Воскресението, Спасителот го остварува она што го вети од почетокот. Се врати при Својот Отец за да Го испрати при учениците Духот на Вистината. Оттогаш Христос седи од десната страна на Отецот. Одењето кај Отецот е чин јавен: се случува пред очите на апостолите. Христос се подига во воздухот и облак Го подзема носејќи Го на небото. Последните пораки што им ги дава се подготовки за Педесетницата. Не оддалечувајте се од Ерусалим, туку чекајте го ветувањето од Отецот, за кое сте слушале од Мене! Зашто Јован крштеваше со вода, а вие не по многу дни од денес, ќе бидете ...

  Comments: 0   View more...

 • Вознесение Христово

  Posted 2022-06-03 09:17:20 by: Сард

    На празникот на Светото Вознесение Христово, во храмот посветен на Вознесението во Велес беше отслужена Света Божествена Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение бројно свештенство на епархијата. Традиционално, молитвено присуствуваа голем број верници од градот Велес. По завршувањето на Литургијата беше осветена вода и беа осветени и прекршени празничните колачи.Фотографии на следниот линк:  Вознесение ХристовоЧетириесет дена по Воскресението, Спасителот го остварува она што го вети од почетокот. Се врати при Својот Отец за да Го испрати при учениците Духот на Вистината. Оттогаш Христос седи од десната страна на Отецот. Одењето кај Отецот е чин јавен: се случува пред очите на апостолите. Христос се подига во воздухот и облак Го подзема носејќи Го на небото. Последните пораки што им ги дава се подготовки за Педесетницата. Не оддалечувајте се од Ерусалим, туку чекајте го ветувањето од Отецот, за кое сте слушале од Мене! Зашто Јован крштеваше со вода, а вие не по многу дни од денес, ќе бидете крстени со Светиот ...

  Comments: 0   View more...

 • Преосветување на црквата во Пирава

  Posted 2022-06-03 09:17:20 by: Сард

  Преосветување на црквата во Пирава   На 29. 05. 2022 година, се изврши преосветување на црквата „Св. вмч. Георгиј“ во валандовското село Пирава. Чинот на преосветување на храмот го извршија Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Европски г. Пимен, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, а во сослужение на повеќе клирици на Македонската православна црква. По чинот на осветувањето се отслужи и Света Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Повардарски г. Агатангел. Чинот на преосветување на храмот, како и Божествената Литургија молитвено ги проследија голем број жители на селото Пирава. Црквата „Св. вмч. Георгиј“ се преосвети по завршувањето на целосното надворешно и внатрешно реновирање, при што беше поставен нов инокостас, како и нов фрескоживопис. Во предвечерјето на овој свет чин се отслужи празнична Вечерна богослужба. Фотографии на следниот линк: ...

  Comments: 0   View more...

 • СОСЛУЖУВАЊЕ НА ПРЕТСТОЈАТЕЛИТЕ НА СПЦ И МПЦ

  Posted 2022-06-03 09:17:20 by: Сард

    На 24 мај 2022 г. во денот кога Црквата го прославува поменот на сесловенските учители и просветители, Солунските браќа Кирил и Методиј, во Соборниот храм во Скопје, посветен на нивниот најславен ученик, светиот Климент Охридски,  се случи многу радосен настан – беше отслужена Божествена Литургија на која чиноначалствуваа претстојателите на Српската Православна Црква, Неговата Светост Патријархот г.г. Порфириј и на Македонската Православна Црква, Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан, а во сослужение со многубројни архијереи од двете Цркви, и тоа: Високопреосвештените Митрополити Црногорско-приморски г. Јоаникиј, Преспанско-пелагонијски г. Петар, Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Повардарски г. Агатангел, Брегалнички г. Иларион и Кумановско-осоговски г. Григориј, и Преосвештените Епископи Сремски г. Василиј, Бачки г. Иринеј, Зворничко-тузлански г. Фотиј, Крушевачки г. Давид, Ремезијански г. Стефан и избран Шабачки г. Јеротеј, Полошко-кумановски г. Јоаким и Брегалнички г. Марко. На архијереите им сослужуваа архимандрити, протопрезвитери, игумени, презвитери, ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Кирил и Методиј

  Posted 2022-06-03 09:17:20 by: Сард

  Свети Кирил и Методиј   Во чест на споменот на светите македонски просветители Кирил и Методиј, на 23.05.2022 година се отслужи Вечерна богослужба во храмот посветен на овие наши светители во Велес. На богослужбата присуствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На самиот ден посветен на светите рамноапостолни просветители Кирил и Методиј се отслужи света Божествена Литургија, во сослужение на бројно свештенство на Повардарската епархија, а во молитвено присуство на голем број велешани. фотографии на следниот линк: ...

  Comments: 0   View more...