†МПЦ-ОА »

Објави од службените интернет страни на одделни МПЦ-ОА епархии и установи.
 • Зошто не Го примаме Богочовекот Христос?

  Posted 2021-07-24 14:04:02 by: Сард

  Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021 11:47) Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа поважни свињите, т.е. страстите среброљубие и сластољубие, отколку Христос. А, тие страсти се оние што се нарекуваат погруби и преку кои демонот најнапред го напаѓа и го држи заробен секој човек. Што ли да речеме за посуптилната страст на умот, како што е демонската гордост, т.е. високото мислење за самите себе, односно суетата, преку која демонот нѐ држи заробени и преку која сериозно, дури на крај, нѐ напаѓа? Суетата (славољубието, гордоста) е последната страст што треба да се преобрази, преку љубовта и кон непријателите, пред да се премине од првиот степен на духовниот раст –  очистување на срцето од страстите, на вториот – просветлувањето на умот. Само поради славољубието нашето срце останува затворено за умно-срдечната молитва, а умот непросветлен. Суетата и гордоста во соодветна мера треба да се надминат и за воопшто да се премине од противприроден во природен начин на живот, односно од религиозна невроза да се премине на прв степен од духовниот ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-07-24 02:03:28 by: Сард

  На 22.07.2021 година, се упокои во Господа архимандритот Методиј (Петров), долгогодишен служител и подвижник во Валаамскиот манастир во Русија. Архимандритот Методиј е Македонец, кој својот монашки пат го запоочнува во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Охрид, а преку Света Гора заминува во Русија. Во Русија најпрво се подвизува во Троицко-Сергиевата Лавра, за потоа заедно со Епископот Панкратиј да заминат во манастирот Валаам, каде што отец Методиј служеше повеќе од 25 години. Архимандритот Методиј е познат како човек со големо срце, човек кој беше пријател и со најмалите, но и со највлијателните. Тој е човек, чија животна девиза беше: Човек е многу среќен ако може да исполни нечија прозба“. Со иста таква љубов, отец Методиј беше и наш пријател, личен пријател на нашиот Митрополит и на сите нас. По повод неговото упокојување, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралискос-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски, во храмот „Пресвета Богородица ...

  Comments: 0   View more...

 • Кажи само збор

  Posted 2021-07-24 02:03:03 by: Сард

  Кажи само збор (17.07.2021 15:50) „А кога влезе Исус во Капернаум, се приближи до Него еден стотник и Го молеше говорејќи: ’Господи, слугата мој лежи дома фатен и многу страда‘. Исус му рече: ’Ќе дојдам и ќе го излекувам‘. А стотникот одговори и рече: ’Господи, не сум достоен да влезеш под мојот покрив; но кажи само збор и слугата мој ќе оздрави‘“ (Матеј 8, 5–8). Римскиот стотник вели дека не е достоен. Но, неговото смирение, во овој случај, е само изговор да не Го заморува и да Го заштити Христос. Тоа е љубов на дело. Знае тој дека Христос патува, проповеда, исцелува од болести, зафатен е, и за да Го поштеди од дополнителен напор и замор, едноставно Му вели: „кажи само збор“. Римскиот стотник е извонреден пример како треба да го заштитуваме нашиот духовен отец од непотребен труд, како да му оставиме време и сила да им помогне и на другите што страдаат. Човек треба да си го каже својот проблем накратко, но исто така, ако веќе верува во Бог, во силата на благословот на духовниот отец, треба тоа да го покаже и во можноста што ја остава за пристап и на другите што страдаат и имаат потреба од ...

  Comments: 0   View more...

 • Ловци на луѓе

  Posted 2021-07-24 02:03:03 by: Сард

  Ловци на луѓе (03.07.2021 15:49) Зошто во Христос вели дека Своите ученици ќе ги направи „ловци на луѓе“, а не, на пример, нивни учители, водачи или нешто слично? Ајде да видиме – зошто.             Да почнеме од самите себе, како што е редот, и да се запрашаме: дали сме носители на дарот на умно-срдечната молитва, односно дали нашиот ум може молитвено да престојува во нашето срце и дали таму се просветлува? Очигледно, не. Причината е заробеноста на нашето срце од бесловесните страсти. И знаеме убаво дека, пред сè, тоа е бесловесната страст на славољубието, на високото мислење за самите себе или гордоста, односно фактот дека нашиот острастен разум (без оглед на нивото на нашата интелигенција) го поставуваме за врвен критериум на сè она што го перципираме околу нас и врз основа на него донесуваме заклучоци.             Посебно, проблемот се состои во тоа што, ако стварноста е сосем поинаква од тоа што ние си мислиме, не се ни запрашуваме за негативните последици од погрешните заклучоци по нашиот духовен развој. Лекот го знаеме, а не го користиме. Тоа е восогласување на начинот на ...

  Comments: 0   View more...

 • Панихида за новопреставеното чедо Божјо, Архимандрит Методиј

  Posted 2021-07-23 13:11:55 by: Сард

  На 23.7.2021 година, во соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Панихида за новопреставеното чедо Божјо, Архимандрит Методиј. Архимандритот Методиј (1961, Блатец), кој се упокои вчера, на 22.7.2021 г., во Санкт Петербург, беше еден од највидните монаси во Валаамскиот манастир, свештената обител во која тој се подвизуваше три ...

  Comments: 0   View more...

 • Православна светлина бр. 58

  Posted 2021-07-23 02:00:53 by: Сард

  Православна светлина бр. 58 Излезе од печат Петровденското издание на списанието „Православна Светлина“.  И во овој, 58-ти број, обработивме многу нови душеполезни теми, од кои се надеваме дека читателската публика ќе пронајде поука. Се надеваме дека и овој празничен број на Православна Светлина ќе биде радосна вест за сите верници во Повардарската епархија, па и пошироко. Вашиот примерок од новиот број ќе можете да го земете во сите храмови низ Повардарската ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-07-22 06:01:40 by: Сард

  „Откако примивте благодат на исцеленија, им давате здравје на оние кои се во неволји, лекари и преславни чудотворци; но со вашата посета ја поразивте и дрскоста на воинствениците, исцелувајќи го светот со чудеса“ (кондак на утрена на свети бесребреници и чудотворци Козма и Дамјан).   На 14.07.2021 година, на празникот на светите бесребреници и чудотворци Козма и Дамјан, во храмот „Св. Козма и Дамјан“ („Св. Врачи“) во Пештани, Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Ристе Ристевски, свештениците Атанас Казанџиски, Димче Азески и Александар Димоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-07-22 06:01:40 by: Сард

  „Сигурните и богогласни проповедници, врвот на апостолите Твои, Господи, си ги примил во наслада и покој на Твоите добра, бидејќи нивните страдања и смрт си ги примил подобро од секоја првина, Ти, Кој единствен знаеш да ги читаш срцата на луѓето“ (кондак на Утрена на св. апостоли Петар и Павле - Петровден).   На 12.07.2021 година, денот кога го славиме споменот на светите славни, сефални и првоврховни апостоли Петар и Павле, во храмот „Св. Петар и Павле“ во Кичево, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритите Нектариј и Доситеј, свештениците Александар Матески и Александар Крстаноски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, којашто во целост ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-07-22 06:01:40 by: Сард

  „Порано неплодната, денес го раѓа Христовиот Претеча, и тој е исполнувањето на сите пророштва. Во (реката) Јордан, тој ја положи раката врз Оној Кого Го навестуваа пророците; се јави пророкот на Божјото Слово, истовремено проповедник и претеча“ (кондак на Утрена на празникот Рождество на чесниот славен пророк, претеча и Крстител Јован).   На 07.07.2021 година, на денот кога го прославуваме Рождеството на чесниот славен пророк, претеча и Крстител Јован, во манастирот „Св. Јован Крстител“ - Бигорски манастир, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто иноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Епископот Антаниски г. Партениј, игуменот Фотиј, еромонасите Доситеј, Макариј, Еразмо, Ефросиниј и Кирил, свештениците Горан Ставрески, Љупчо Бакрачески, Бобан Митевски, Павел Крцоски, Александар Димоски, Крсте Тасески и Јове Тренчески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ероѓаконите Порфириј, Силуан и ...

  Comments: 0   View more...

 • Рождество на свети Јован Крстител

  Posted 2021-07-21 06:00:10 by: Сард

  Рождество на свети Јован Крстител    На празникот на раѓањето на св. Јован Претеча и Крстител Господов, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од Велес отслужи Света aрхиерејска Литургија во манастирот „Св. Јован“ во село Ветерско. ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Пехчево

  Posted 2021-07-20 10:00:08 by: Сард

  Божествена Литургија во Пехчево (12.07.2021 11:18) На празникот на светите апостоли Петар и Павле, викарниот епископ г. Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во црквата „Светите aпостоли Петар и Павле, во Пехчево. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови ...

  Comments: 0   View more...

 • Насловна

  Posted 2021-07-19 10:00:06 by: Сард

     На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на светите апостоли Петар и Павле, Митрополитот Агатангел отслужи света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На големиот христијански празник Петровден се навршија 23 години од архипастирската дејност на Митрополитот Агатангел, па од името на целото свештенство на Повардарската епархија, како и од целото патство со слово кон Митрополитот се обрати протоереј Игор Пармачки.   Излезе од печат Петровденското издание на списанието „Православна Светлина“.  И во овој, 58-ти број, обработивме многу нови душеполезни теми, од кои се надеваме дека читателската публика ќе пронајде поука. Се надеваме дека и овој празничен број на Православна Светлина ќе биде радосна вест за сите верници во Повардарската епархија, па и пошироко. Вашиот примерок од новиот број ќе можете да го земете во сите храмови низ Повардарската епархија.       На празникот на раѓањето на св. Јован Претеча и Крстител Господов, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во ...

  Comments: 0   View more...

 • Светите апостоли Петар и Павле

  Posted 2021-07-19 10:00:06 by: Сард

  Светите апостоли Петар и Павле    На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на светите апостоли Петар и Павле, Митрополитот Агатангел отслужи света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На големиот христијански празник Петровден се навршија 23 години од архипастирската дејност на Митрополитот Агатангел, па од името на целото свештенство на Повардарската епархија, како и од целото патство со слово кон Митрополитот се обрати протоереј Игор ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Наум Охридски

  Posted 2021-07-19 10:00:06 by: Сард

  Свети Наум Охридски    На празникот на Свети Наум - чудотворец Охридски, во параклисот посветен на овој светител во Велес, се отслужи Архиерејска Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Присутните верници молитвено му се поклонија на големиот семакедонски светител, а потоа се причестија со Светите Христови дарови. Преподобен Наум Охридски Чудотворец Ученик на Светите Методиј и Кирил и еден од Петточислениците коишто најревносно соработуваа со овие словенски апостоли. Свети Наум патуваше во Рим, каде што се прослави со чудотворна моќ и со голема ученост. Знаеше многу јазици. Со помош на царот Борис Михаил, по враќањето од Рим тие се населија на бреговите на Охридското Езеро. Додека Свети Климент дејствуваше како епископ во Охрид, дотогаш Свети Наум основаше манастир на јужниот брег на езерото. Тој манастир и денес го краси брегот како што и името на Свети Наум ја краси историјата на словенското христијанство и низ вековите беше извор на чудотворна сила и ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-07-19 06:00:28 by: Сард

  „Богоносен Науме, себлажен, ти си им бил на сите чудотворец, молитвеник и патеводител кон Бога. Пофалбо мизиска, ти се молиме, избави ги твоите раби од сегашните неволји и од идниот пламен, со твоето божествено молење“ (седален по второ стихословие на Утрена на преп. Наум Охридски).   Торжествувањето на преподобниот Наум Охридскиот Чудотворец продолжи на 03.07.2021 година, во манастирот над Охридското Езеро, во кој поминаа илјадници верници за да му се поклонат на нашиот застапник пред Бога. Празнувањето беше запечатено со света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, свештениците Димче Азески и Горан Ставрески, еромонахот Ефросиниј, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Васил Михајлоски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон неизбројниот верен народ со пригодна беседа, којашто подолу ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-07-19 06:00:28 by: Сард

  „Дојдете верници да го воспееме пречесниот Христов војник, светлиот светилник на мизиските земји, кој јасно свети со чудеса и кон него да запееме: Спомнувај не сите нас, кои го празнуваме твојот спомен и кои те повикуваме на помош; и бидејќи имаш смелост пред Господа, моли да се спасиме“ (стихира на Господи повикав... на Вечерна на преп. Наум Охридски).   Споменот на преп. Наум Охридскиот Чудотворец започна да се слави на 02.07.2021 година, во манастирот каде што тој се подвизуваше пред Господа и каде многумина исцели од секакви болести, а на крајот и каде што ги остави своите свети мошти, за оние кои веруваат во него, и по многу години и од неговото блажено упокојување, да добиваат утешение и исцеление. Прославувањето на преподобниот започна со Вечерна богослужба на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, игумен на манастирот, свештениците Димче Азески и Горан Ставрески, еромонахот Ефросиниј, протоѓаконот Николче ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Водоча

  Posted 2021-07-19 02:08:51 by: Сард

  Божествена Литургија во Водоча (18.07.2021 20:56) Во четвртата недела по Педесетница, кога се празнуваат преподобен Атанасиј Атонски и преподобните маченички Елисавета и Варвара, викарниот епископ г. Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, во Водоча, Струмица. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Водоча

  Posted 2021-07-19 02:08:51 by: Сард

  Божествена Литургија во Водоча (11.07.2021 10:54) Во третата недела по Педесетница, викарниот епископ г. Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, во Водоча, Струмица. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.                                   ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Лешочкиот манастир

  Posted 2021-07-19 02:08:51 by: Сард

  Помен на гробот на игуменот Кирил ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Лешочкиот манастир

  Posted 2021-07-19 02:08:51 by: Сард

  Помен на гробот на игуменот Кирил ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија за празникот на Соборот на Светите славни и сефални дванаесет апостоли

  Posted 2021-07-13 14:07:30 by: Сард

  На 13.07.2021 год., Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј, служеше Света Литургија за празникот на Соборот на Светите славни и сефални дванаесет апостоли, во митрополитскиот соборен храм Св. Никола, во ...

  Comments: 0   View more...

 • Павловден во Виница и производство во протоерејски чин

  Posted 2021-07-13 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/13-07-21/01.jpg" path="images/stories/13-07-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Павловден во Виница и производство во протоерејски чин На 13.07.2021 кога го славиме соборот на светите апотоли, ден кај нашиот народ познат како Павловден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужени на повеќе свештеници ...

  Comments: 0   View more...

 • Промоција на документарниот филм Чародејание

  Posted 2021-07-12 22:42:34 by: Сард

  На 12.07.2021 год., во дворот на митрополитскиот соборен храм Св.Никола се одржа промоција на филмот на Кумановско-осоговска епархија: Чародејание. Митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Григориј говореше за темата што ја разработува филмот: лажното исцелителство и штетните последици... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба за празникот на Соборот на Светите славни и сефални дванаесет апостоли

  Posted 2021-07-12 22:22:11 by: Сард

  На 12.07.2021 год., Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј, служеше Вечерна богослужба за празникот на Соборот на Светите славни и сефални дванаесет апостоли, во митрополитскиот соборен храм  Св. Никола, во ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија на празникот на светите славни и сефални апостоли Петар и Павле – Петровден

  Posted 2021-07-12 22:18:10 by: Сард

  На 12.07.2021 год., празникот на светите славни и сефални апостоли Петар и Павле – Петровден, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија, во митрополитскиот соборен храм  Св. Никола, во Куманово. На Светата Литургија... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...