ПравославиеМК »

Објави од македонски православни интернет страни.
 • Повеќе стотици верници го пречекаа Патријархот Порфириј (Калишта – Струга)

  Posted 2022-06-21 10:59:18 by: Сард

  СТОТИЦИ ВЕРНИЦИ ГО ПРЕЧЕКАА ПАТРИЈАРХОТ ПОРФИРИЈ ВО МАНАСТИРОТ КАЛИШТЕ КАЈ СТРУГА 20. јуни 2022 – 22:25  Неговата Светост Патријарх Српски г. Порфириј денеска во раните вечерни часови пристигна во манастирот Калиште кај Струга, каде што Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан, архиепископите, свештениците, монасите и стотици верници приредија многу свечен дочек (фотогалерија). Во ...

  Comments: 0   View more...

 • „Знаеш ли како е, кога ти не ги искушуваш луѓето, а тие тебе те искушуваат?

  Posted 2022-06-21 06:17:18 by: Сард

  Кога не ги крадеш, а тие тебе те крадат? Кога ги благословуваш, а тие тебе те проколнуваат? Кога им даваш милостиња, а тие, за возврат тебе ти нанесуваат неправда?Ти ги фалиш, а тие те осудуваат? Доаѓаат без никаква причина за да те ...

  Comments: 0   View more...

 • Father Gavril Galev: Christian anthropology according to St. Paul in the Epistles to the Corinthians – Part One

  Posted 2022-06-20 10:21:10 by: Сард

  ~+~ Introduction Man is not just a puzzle, but a secret. The puzzle can be solved – sometimes it’s just a matter of information and communication. We can only get closer to the secret, but not solve it.[1]  – Prof. Dr. Vladeta Jerotic We live in a time when the terms human and human rights ...

  Comments: 0   View more...

 • БEСEДА за угледувањe на мравкитe

  Posted 2022-06-20 10:18:07 by: Сард

  Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe таланти и ги oсудува мрзeливитe кoи ги закoпуваат свoитe таланти. Свoeтo врeмe на Зeмјата Oн гo нарeкува служба и вeли дeка нe дoшoл да Му служат, туку Oн да ...

  Comments: 0   View more...

 • Отец Гаврил Галев: Христијанска антропологија според светиoт апостол Павле во посланијата до Коринтјаните – I дел

  Posted 2022-06-19 14:26:53 by: Сард

  ~+~ Вовед Човекот не е само загатка, туку тајна. Загатката може да се реши – понекогаш се работи само за информации и комуникација. Можеме само да се доближиме до тајната, но не и да ја решиме. – проф.д-р Владета Јеротиќ[1] Живееме во време во кое се почесто се споменува поимот човеков и човекови права и ...

  Comments: 0   View more...

 • Долговечност – благослов или заборавени од Господ?

  Posted 2022-06-18 15:17:25 by: Сард

  Никогаш нема да се разболи, никогаш нема да заплаче, никогаш нема да пострада.Болеста е голем благослов и голем дар од Бога! Не е казна. Тоа е, како да ни вели Бог:    Си заработил една лотарија, која ќе ти биде исплатена во ...

  Comments: 0   View more...

 • ПЕТРОВДЕНСКИ ПОСТ – (како и зошто да постиме)

  Posted 2022-06-18 06:35:25 by: Сард

  ПРАВИЛА И ОДРЕДБИ НА ПРАВОСЛАВНАТА ЦРКВА ЗА ПОСТОТ  – Суштината на христијанскиот пост не е умртвување на телото, како што погрешно се мисли, туку умртвување на гревот во нас, зашто гревот предизвикува пропаѓање и смрт. Закрепнувајќи ја волјата, постот му дава можност на духот да владее со телото. Кога христијанинот пости треба да се откаже ...

  Comments: 0   View more...

 • Поуки - Избор (17.06.2022)

  Posted 2022-06-17 05:00:47 by: Сард

  Секој човек, колку и да те сака, без разлика колку и вие да го сакате него, ( видете и вие во самите себе) - неговите можности се ограничени.Тоа е човек, има мала моќ, мал е неговиот капацитет, само Бог дава целосен одмор на другиот човек и само Бог никогаш не го отфрла човекот, ниту пак ќе не' разочара ...

  Comments: 0   View more...

 • Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

  Posted 2022-06-16 04:53:12 by: Сард

   Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме само оние што нас нѐ љубат, тогаш каква благодат сме примиле од Бога? Како би го познале Божјото дело и силата на Светиот Дух во внатрешната промена на нашиот ...

  Comments: 0   View more...

 • Св.Николај Охридски и Жички: Благослови ги моите непријатели, Господи

  Posted 2022-06-15 05:35:47 by: Сард

  И јас ги благословувам и не ги колнам. Непријателите повеќе ме истуркаа во Твојата прегратка, отколку пријателите. Пријателите ме врзуваа за земјата, непријателите ме одврзуваа од земјата, и ги рушеа сите мои надежи во земјата.Тие ме правеа странец во земските царства и непотребен жител на земјата.Како што гонетото животно наоѓа посигурно засолниште, отколку негонетото, така сум и ...

  Comments: 0   View more...

 • Преподобен Јустин Ќелиски:Педесетница- заедница на небото и земјата

  Posted 2022-06-15 05:18:26 by: Сард

  Што е Богочовекот Христос: што е Бог во Него, а што човек? Како се познава Бог во Богочовекот, а како човекот? Што ни даруваше Бог, нам луѓето, во Богочовекот и со Богочовекот? Сето тоа ни го кажува Светиот Дух – „Духот на Вистината“: ни ја покажува целата Вистина во Него – за Бог во Него и за човекот, и што сѐ ни е подарено со Него? Е тоа бескрајно надминува сѐ што човечките очи некогаш виделе, ушите чуле, а срцето ...

  Comments: 0   View more...

 • Светиот свештеномаченик Еразмо Охридски

  Posted 2022-06-15 05:06:49 by: Сард

  Овој светител беше родум од Антиохија и живееше во времето на царевите Диоклецијан и Максимијан. Се подвизувше крепко на Ливанската Гора и имаше од Бога голем дар на чудотворство. Како архиереј тргна да го проповеда Евангелието. Кога дојде во Охрид, Еразмо го воскресна синот на некој човек по име Анастас и го крсти овој човек. Во таа прилика крсти ...

  Comments: 0   View more...

 • ПЕТОК ОД ПЕДЕСЕТНИЦА – Господи, повикав, на покојните… (Задушница)

  Posted 2022-06-12 15:56:41 by: Сард

  ПЕТОК ОД ПЕДЕСЕТНИЦА ВЕЧЕРНА Стихири на Господи, повикав, на покојните, глас 8: Верни, правејќи денес помен на сите умрени од века, по име, да Го воспееме нашиот Господ и Спасител, барајќи прилежно за нив да дадат добар одговор во часот на судот, на самиот Тој наш Бог, кој ѝ суди на сета земја, и да ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на св. Христов Апостол Ерма 31 мај / 13 јуни 2022

  Posted 2022-06-12 13:56:55 by: Сард

  Како огнот што го загрева железото, така благодатта срцето човеково,за да го покаже сето она кое е нечисто, о Ермо велики, Бог те ослободи од робувањето на овој свет,за да Ангел ти ...

  Comments: 0   View more...

 • Архимандрит Андреј Конанос - Меланхолијата (ΙV дел)

  Posted 2022-06-12 05:33:23 by: Сард

  „Гледам напред и гледам поле полно со можности, ги гледам идните години, даровите што доаѓаат во твојот живот. Те гледам во светлина, дете мое. Гледам благодат, помош, луѓе, можности. А ти денес си во очајание. Да, но Јас, Кој Сум Христос, гледам напред, и го гледам не само тоа денес, туку и тоа што доаѓа утре. Сакаш ли да влезеш во Моите очи и ум, и да го правиш тоа што Јас го ...

  Comments: 0   View more...

 • Преподобен Нил Синајски – Мисли и поуки (1)

  Posted 2022-06-12 05:00:47 by: Сард

  Божјите свети луѓе бегале од градовите, бидејќи знаеле дека општењето со грешните развратни луѓе се одразува врз нив пострашно и од најстрашната заразна болест. Пророкот Илија, напуштајќи ја Јудеја, живеел во Кармилската планина, која била ненаселена и полна со диви ѕверови. И Елисеј, неговиот ученик, се угледал на својот учител, и го возљубил пустинскиот ...

  Comments: 0   View more...

 • Светителот – архетип на Православието

  Posted 2022-06-12 03:16:39 by: Сард

  Кои се, значи, одликите на Светителот? Најпрво би рекол дека Светителот постои и може да постои исклучиво во Православната Црква. Надвор од Православната Црква, навистина, може да има многу добри луѓе, но не и Светители, онака како што ние ги сфаќаме. Бидејќи Светител не е човек кој просто поседува добродетели или кој, низ аскетско восовршување, научил да се контролира себеси и својата психосоматска ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети праведен Јоаким Крчовски - прв дел (1)

  Posted 2022-06-11 21:27:05 by: Сард

  Животниот пат на светиот Јоаким Крчовски може да кажеме дека е поделен во две патоказни варијанти од кои едната се потпира на предание, кое подоцна не е верификувано од страна на науката и фактографски е побиено, а тоа е кажување од страна на Кирил Пејчиновиќ дека ...

  Comments: 0   View more...

 • Луѓето ги затвориле прозорците кон рајот

  Posted 2022-06-11 21:10:12 by: Сард

  Секој човек се искушува, се навлекува и подлегнува на [од страна на] својата сопствена похота. Потоа, похотата, откако ќе се зачне, раѓа грев, а извршениот грев раѓа смрт – вели св. ап. ...

  Comments: 0   View more...

 • Мајката Црква во Константинопол ја прегрна Охридската Архиепископија во единство (09.06.2022 07:29)

  Posted 2022-06-11 21:05:09 by: Сард

   Константинопол, Градот на Богомајката, окото на светот, престолнината на ромејската цивилизација, Новиот Рим, кој ја напои сета вселена со Божественото учење и спасителните догми и го просветли светот со премудрост вишна и земна, не престанува да блеска и денес со евангелската и духовна светлина, преку првопрестолната Мајка Црква, Вселенската ...

  Comments: 0   View more...

 • Дедо Наум – ПЕДЕСЕТНИЦА!

  Posted 2022-06-11 15:48:57 by: Сард

    Педесетница (11.06.2022 15:49) При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во нашето срце. Оваа благодат во нас може да стане и извор на благодат која нè води во живот вечен доколку го очистиме ...

  Comments: 0   View more...

 • Митрополит Струмички Наум: Педесетница

  Posted 2022-06-11 15:00:03 by: Сард

  При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во нашето срце. Оваа благодат во нас може да стане и извор на благодат која нè води во живот вечен доколку го очистиме и го отвориме нашето духовно срце“ – секако, за молитвата. „Добивањето и пронаоѓањето на вода жива, пројавено како умно-срдечна молитва, е дар ...

  Comments: 0   View more...